Bezpieczeństwo w sieci – jak nie dać się oszukać?

Korzystanie z Internetu jest ogromnym ułatwieniem. Praktycznie każda osoba ma stały kontakt z siecią. Internetu używa się w wielu sytuacjach. Dzięki niemu pozostajemy w stałym kontakcie z bliskimi, robimy zakupy oraz wyszukujemy potrzebne informacje. Internet mamy ze sobą wszędzie – dzięki smartfonom i komputerom. Praktycznie cały dzień jesteśmy połączeni z siecią. Jednak czy zastanawialiście się nad tym, czy to wszystko jest bezpieczne? Udostępniamy w Internecie masę danych, informacji, pobieramy pliki i aplikacje. Czy na pewno wiemy, że robimy to dobrze? Bezpieczeństwo w sieci wciąż jest nieskończonym tematem. 

Jakie zagrożenia mogą nas spotkać w Internecie?

Główne zagrożenia są związane z naszymi danymi udostępnianymi online oraz przeprowadzanymi płatnościami. To, że tutaj można trafić na problemy, nie oznacza wcale, że powinniśmy z tego zrezygnować. Nic nie jest niebezpieczne w Internecie, jeśli tylko odpowiedzialnie z niego korzystamy. Wszystko opiera się na świadomości i informacjach. Osoby, które całe dnie korzystają z sieci zwykle wiedzą, jak wyglądają bezpieczne zakupy, jakie platformy do płatności są bezpieczne oraz gdzie można bez strachu wpisywać swoje dane. Świadomość odpowiedzialnego korzystania z Internetu trzeba zaszczepiać w najmłodszych użytkownikach oraz tych mniej doświadczonych. 

Bezpieczne zakupy w sieci

Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, którymi zawsze się kierujemy. W Internecie powinniśmy często zmieniać hasła. Absolutnie nie ustawiajmy wszędzie tego samego! Konta i profile z tymi samymi hasłami są bardzo łatwe do zhackowania. Przy zakupach online koniecznie sprawdź, czy firma posiada dane teleadresowe. Jeśli podaje fałszywe dane lub w ogóle ich nie ma – nie rób zakupów na jej stronie! Przy zakupach przez Internet bardzo przydatne jest śledzenie paczki. Dzięki takiej opcji udostępnionej przez sprzedającego mamy pewność, że nasze produkty zostały wysłane. Dodatkowo możemy zobaczyć dokładnie, gdzie w danej chwili jest nasza paczka.  Mamy więc jasną sytuację na temat tego, kiedy przesyłka trafi w nasze ręce.

Każdy może czuć się bezpiecznie w Internecie! 

Temat bezpieczeństwa w sieci jest bardzo ważny. Nie dlatego, że to skomplikowane zagadnienie. Bezpieczeństwo w sieci jest proste, ale wymaga od nas podstawowej wiedzy. Oprócz tego musimy wiedzieć, na co zwracać uwagę. Nie wierzmy nigdy niespodziewanym linkom z informacją o wygranej, podejrzanym załącznikom czy też zakupowym okazjom w witrynach, które pierwszy raz widzimy na oczy. Wszystko powinniśmy brać na spokojnie! Nie bójmy się też prosić o pomoc. Jeśli jesteśmy niedoświadczeni lub mamy pewne podejrzenia – zapytajmy kogoś, kto dobrze zna realia sieci!

Każdy z nas może czuć się bezpiecznie w Internecie. Nie bój się korzystać ze wszystkich jego możliwości. Jest ich naprawdę mnóstwo! Bądź rozważny, a z pewnością uda Ci się uniknąć spotkania internetowych oszustów. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *