Czym jest UGC i jak je wykorzystać do promocji marki?

Czym jest UGC

W dzisiejszych czasach marketing firmy to klucz do tego, by zapewnić sobie stały i jakościowy przypływ klientów. Jednak doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że hasła reklamowe i wszelkiej maści promocje nie działają już na konsumentów tak, jak wcześniej. Dzisiaj do skutecznego działania potrzebujemy pomocy postronnych użytkowników, klientów i osób, które miały interakcję z naszą marką. Dzięki User Generated Content nasza firma może rozwijać się w sposób jeszcze lepszy niż dotychczas.

Czym jest UGC?

Zacznijmy od zdefiniowania, czym dokładnie jest pojęcie UGC. User Generated Content to wszelkie treści, zarówno te w formie tekstowej, dźwiękowej lub wizualnej, które dotyczą konkretnej marki. Jednak prawdziwa siła UGC leży w tym, że nie są to treści sponsorowane (a przynajmniej nie powinny być) i reklamy a w pełni obiektywne opinie osób trzecich, które miały kontakt z naszą firmą. 

W przeszłości, szukając odpowiedniego dostawcy usług lub produktów, bazowaliśmy w głównej mierze na reklamie, zaufaniu, a ewentualnie na opiniach najbliższych. Dzisiaj, przed skorzystaniem z dowolnej usługi – salonu fryzjerskiego, restauracji, hydraulika lub agencji marketingowej, możemy wyrobić sobie opinię tylko na podstawie komentarzy, które klienci pozostawili po sobie w social mediach i innych serwisach internetowych. 

Jakie są rodzaje treści UGC?

User Generated Content to stosunkowo nowy trend, który na początku był traktowany przez przedsiębiorców lekceważąco. Szybko jednak okazało się, że to, co zapewnia prawdziwy sukces to satysfakcja klientów. Nie wystarczy zadbać o reklamę i marketing. Doskonała jakość usług i produktów to coś, co może obronić się samodzielnie i co sprawia, że UGC zyskuje na wartości.

Jakie rodzaje treści generowanych przez użytkownika możemy wyróżnić? Przede wszystkim opinie w Google i social mediach, artykuły blogowe, oceny i rankingi produktów, porównania czy recenzje. Oczywiście pod uwagę bierzemy także wszelkiego rodzaju treści, które bezpośrednio linkują do strony producenta – czy to posty, rolki, relacje, a nawet vlogi. Każdy ten element wpływa na postrzeganie marki i może przysporzyć nam popularności, którą następnie łatwo spieniężyć w sprzedaży. 

Jak User Generated Content może pomóc w rozwoju marki?

User Generated Content to według https://pragmago.tech/pl/porada/czym-jest-user-generated-content-ugc-i-jak-moze-na-tym-skorzystac-twoja-firma/ alternatywa w stosunku do tradycyjnych treści reklamowych. Jak już wcześniej wspomniano, większość konsumentów sceptycznie podchodzi do treści stricte marketingowych, w których zamiast obiektywnej opinii, znajdziemy jedynie superlatywy opisywanego produktu lub usługi. To, czego naprawdę szukamy to rzetelnych opisów, ocen, recenzji i opinii, a User Generated Content jest nam to w stanie zapewnić. Jeśli nasza marka będzie zachęcać do publikowania opinii na jej temat i opinie te będą pozytywne, staniemy przed ogromnym potencjałem do reklamowania się w sieci bardzo niskim kosztem. 

UCG to znacznie lepszy sposób na pozycjonowanie naszej strony. Jeśli influencerzy, blogerzy i autorzy niezależnych poradników będą przy okazji opisywania naszego rozwiązania linkować do naszej strony, możemy być pewni, że nasza strona zaliczy znaczny wzrost odwiedzin w stosunku do tradycyjnych, bardzo kosztownych kampanii marketingowych. Jeśli szukasz subtelnej, niewymuszonej formy promocji firmy, warto rozważyć zaangażowanie się w UCG – to szansa na rozwój firmy przy jednoczesnym obniżeniu kosztów reklamy. 

Więcej ciekawych porad między innymi z zakresu marketingu znajdziesz na https://pragmago.tech/pl/porady/.

Materiał zewnętrzny

Written by 

Zespół zgranych i doświadczonych marketingowców, którzy uwielbiają dzielić się fachową wiedzą. Od wielu lat śledzimy najnowsze trendy reklamowe i wspieramy firmy fachową wiedzą marketingową.