Czym się kierować przy wyborze młynka do przypraw?

młynek do przypraw

W każdym kuchennym przepisie, bez względu na to, czy dotyczy pierwszego dania, czy drugiego, wśród użytych składników znajdzie się pieprz i sól. Te dwie podstawowe przyprawy sprawiają, że każda potrawa nabiera wyrazistego smaku, a jej aromat roznosi się po całym mieszkaniu. Aby jednak tak było, należy sięgnąć po młynek do przypraw, dzięki któremu codziennie będziemy mieli pod ręką ich świeżą porcję. Zastanawiasz się, jaki wybrać? Nie wiesz, czym się kierować przy kupnie młynka do przypraw? Zobacz, co warto wziąć pod uwagę, by zakup spełniał wszelkie oczekiwania.

Młynek – domowe urządzenie do przypraw

młynek

Wśród kuchennych akcesoriów nie powinno zabraknąć pieprzniczki i solniczki, dzięki którym z łatwością doprawimy każdą potrawę czy przekąskę. Miłośnicy świeżo zmielonych dodatków powinni postawić na urządzenia domowe, jakimi są młynki. Te niewielkie sprzęty mechaniczne służą do rozdrabniania suchych produktów spożywczych, dzięki czemu w każdej chwili można mieć ich świeży zapas. Mielenie ziaren odbywa się na dwa sposoby – metodą wolnoobrotową (ręczną) lub wysokoobrotową (elektryczną).

Biorąc pod uwagę metody mielenia, młynki podzielić można ze względu na napędzający je mechanizm na ręczne bądź elektryczne. Urządzenia te dzieli się także ze względu na ich zastosowanie. Służą one bowiem w dużej mierze do mielenia przypraw, lecz w sprzedaży dostępne są także takie modele, które użytkuje się np. do mielenia kawy.

Jak wybrać najlepszy młynek do przypraw?

Przede wszystkim musisz zdecydować, jaki typ mechanizmu wolisz. Młynek elektryczny pozwala na precyzyjne mielenie przypraw do określonej grubości w szybkim tempie, jednak mogą one w tym procesie gubić swój pełen smak. Lepszym wyborem są ręczne młynki do przypraw, które jako klasyczne przyrządy kuchenne umożliwiają wolne rozdrobnienie ziaren, pozwalające zachować właściwy aromat przypraw, a co za tym idzie – smak przygotowywanych przez nas dań. Wśród młynków ręcznych znajdziesz modele z mechanizmem mielącym nawet o czterostopniowej regulacji, dzięki czemu z łatwością rozdrobnisz daną przyprawę na ulubiony poziom.

Bardzo ważna jest ogólna wygoda użytkowania młynka do przypraw. Wybierając solniczkę czy pieprzniczkę zwróć uwagę, czy jej kształt będzie komfortowy w codziennym użytku. Warto sprawdzić także łatwość w uzupełnianiu wybranego młynka – to ważne, jeśli nie chcesz się siłować lub złościć na problemy z dosypaniem przyprawy do jego wnętrza. Wielkość przyrządu do mielenia również ma znaczenie. W sprzedaży znajdziesz młynki do soli lub pieprzu o wysokości 100-200 mm. 

Pamiętaj także o dostosowaniu młynka do swoich oczekiwań pod kątem materiału, z jakiego został on wykonany. Znajdziesz modele klasyczne, drewniane bądź przezroczyste, akrylowe. W sprzedaży spotkasz się także z plastikowymi młynkami oraz nietypowymi, stworzonymi z połączenia drewna i betonu.

Praktyczny i gustowny dodatek w jednym

Wybrane młynki do soli i pieprzu powinny być równie użyteczne, co gustowne. Z pewnością będą one stały na kuchennym blacie, gdzie będą doskonale widoczne dla każdego odwiedzającego Twoją kuchnię. Wybierz młynki o dopasowanej wielkości i kolorystyce do pozostałych elementów posiadanych w kuchni, a wkomponują się one idealnie, tworząc spójną całość. Postaw na ciekawy design młynków i dobierz do nich interesującą podstawkę, a wykorzystasz je nie tylko w czasie codziennego gotowania, ale także jako element zastawy w czasie imprez przy jadalnianym stole.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *