Gdzie szukać pracy w Internecie?

Gdzie szukać pracy w Internecie

Internet daje nam mnóstwo możliwości i rozwiązań, które ułatwiają nam życie. To również miejsce, gdzie można znaleźć pracę. Wiele osób zadaje pytanie, gdzie właśnie jej szukać. Nie da się odpowiedzieć na to pytanie w kilku słowach. Wszystko zależy między innymi od tego, jakiego rodzaju pracy szukamy i w jaki sposób chcielibyśmy rekrutować. W tym artykule chcielibyśmy przybliżyć bardziej ten temat dodając kilku cennych wskazówek, które mogą się przydać w przyszłości.

Rodzaje stron z ofertami pracy

W internecie znajdziemy kilka rodzajów stron z propozycjami zatrudnienia. Są to między innymi serwisy rekrutacyjne czy też portale z ofertami pracy. Pierwsze z nich będą atrakcyjniejszą opcją dla osób z wyższym doświadczeniem, szukających pracy w konkretnej branży. Tworząc profil kandydata, uzupełniamy go o niezbędne informacje na temat naszego doświadczenia zawodowego. W ten sposób potencjalny pracodawca, któego zainteresują nasz osiągnięcia, może sie z nami skontaktować i wysłać nam propozycję z ofertą pracy. 

Z kolei strony z ofertami pracy będą o wiele korzystniejszą opcją dla osób które dopiero wchodzą na rynek pracy lub nie szukają ściśle branżowego zatrudnienia. Oczywiście nie znaczy to, że nie znajdziemy tam ciekawych ofert dla osób z wykształceniem lub ściśle technicznych zawodów. Przeglądając regularnie oferty będziemy w stanie znaleźć prawdopodobnie to, czego szukamy. Wymaga to czasu, ale możemy również ułatwić sobie zadanie i zaobserwować dane wyszukiwanie. Dzięki temu, dostaniemy powiadomienie, jeżeli pojawi się oferta, którą byliśmy zainteresowani.

Na co powinniśmy uważać?

Rozsyłanie CV do firm niekoniecznie musi być zawsze bezpieczne. Zanim zdecydujemy się wysłać nasze dane do danego miejsca, lepiej zastanowić się, że nie ma tam nic podejrzanego. Łatwo to wychwycić przez podejrzanie brzmiącą treść ogłoszenia lub jeżeli wydaje się ono zbyt atrakcyjne. Nie warto udostępniać swoich danych byle komu – nigdy nie wiadomo co ktoś zrobi z nimi dalej. Firmy rekruterskie mają swoje triki, które nie zawsze są uczciwe a my wysyłając im nasze CV możemy jedynie zostać wykorzystani.

Strony z ofertami pracy posiadają często opcję dodawania opinii na temat danej firmy przez pracowników. Jest to bardzo dobry sposób, aby sprawdzić czy aby na pewno dane miejsce jest godne uwagi. Trzeba jednak liczyć się z tym, że nie zawsze muszą one być w 100% szczere i prawdziwe. 

Poszukiwanie pracy za pomocą Internetu może być efektywne i bezpieczne jeżeli odpowiednio do tego podejdziemy. Warto przeczytać również artykuł https://wgospodarce.pl/informacje/108755-jak-szukac-pracy-za-sprawa-internetu-i-social-mediow gdzie również poznamy kilka cennych wskazówek na ten temat. 

Najpopularniejsze błędy podczas szukania pracy w Internecie

Aplikując do firm, łatwo popełnić wiele błędów, przez które ciężko znaleźć szybko upragnioną pracę. Przede wszystkim, jest to brak cierpliwości. Nie każdy ma takie szczęście, że znajdzie świetną pracę z dnia na dzień. Czasem trwa to kilka tygodni a nawet miesięcy. W trakcie często się poddajemy zgadzamy podpisać ofertę, która nie do końca nas satysfakcjonuje. Warto tutaj dać sobie czas, rozważyć różne możliwości i spokojnie czekać aż pojawi się oferta pracy na którą to właśnie czekamy.

Sporym błędem jest również wysyłanie ogromnej ilości  zgłoszeń na stanowiska które nie do końca nas interesują lub nie doczytamy całego opisu. Wówczas możemy zostać zasypani telefonami od firm z zaproszeniem na rozmowę a nie do końca może ono nas interesować. Będzie to po prostu strata czasu dla nas jak i dla danego rekrutera. 

Wiele osób podczas szukania pracy ogranicza się tylko do jednej strony. To również nie koniecznie działa na naszą korzyść. Z jednej strony jest to dobra opcja, ponieważ jesteśmy w stanie skupić się w pełni na danych wynikach wyszukiwania i regularnie je monitorować. Jednak firma która mogłaby nas zainteresować może wybrać inne miejsce gdzie umieści swoje ogłoszenie, przez co go nie znajdziemy. Jeżeli więc mamy czas, warto prześledzić inne strony.

Jak przygotować swoje CV?

Na samym początku rekrutacji dobrze jest się do niej odpowiednio przygotować. Przede wszystkim powinniśmy zastanowić się, jakiego typu stanowisko będzie nas interesować i jakie kwalifikacje będą nam potrzebne. Czasem jeden kurs na który zwraca uwagę pracodawca zajmie nam zaledwie kilka dni a nawet godzin. 

Certyfikaty i inne ukończone szkolenia z danej branży powinniśmy koniecznie dopisać do naszego CV. To właśnie ten dokument pełni kluczową rolę na samym początku rekrutacji. Jeżeli nie będzie odpowiednio przygotowany, możemy stracić szansę otrzymania pracy. Warto pamiętać o tym, że CV powinno pasować do branży do której rekrutujemy. Nawet spore osiągnięcia z zupełnie innych dziedzin mogą nie robić większego wrażenia na pracodawcy. 

Szukanie pracy przez Internet ma swoje plusy i minusy. Nie mamy tutaj bezpośredniego kontaktu z rekruterem a musimy go jednak przekonać co do naszej aplikacji. Jeżeli nie jesteśmy dobrzy w składaniu CV, nic nie szkodzi na przeszkodzie aby poprosić kogoś aby nam pomógł go dobrze przygotować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.