Ile kosztuje budowa garażu?

Ile kosztuje budowa garażu

Nie masz gdzie schować swoich narzędzi, sprzętu ogrodowego czy mebli i przedmiotów, których już nie używasz, ale może się jeszcze przydadzą? Rozwiązaniem tych wszystkich problemów jest garaż, w którym nie tylko możesz parkować samochód, ale i schować wszystko to, co w domu już się nie mieści. Ile kosztuje budowa garażu? A może lepiej go wynajmować? Podpowiadamy!

Wiele rodzin ma w swoim gospodarstwie domowym nie tylko jedno, ale często dwa auta. Zadaszone miejsce do parkowania pojazdów sprawi, że będą one dłużej sprawne, rzadziej trzeba będzie je myć, a rano przed pracą nie trzeba ich odśnieżać.

Ile kosztuje pozwolenie na budowę garażu?

Jeszcze do niedawna, aby wybudować garaż, trzeba było postarać się o pozwolenie na budowę tak jak w przypadku domu. Jednak nowelizacja Prawa budowlanego wprowadziła możliwość postawienia garażu bez pozwolenia, tylko na zgłoszenie.

„Pozwolenie jest wymagane wtedy, kiedy powierzchnia budynku przekracza 35 mkw. Jeśli więc masz w planach postawić jednostanowiskową, niewielką budowlę, to tym, ile kosztuje pozwolenie na budowę garażu, nie musisz się przejmować. Wystarczy bowiem tylko zgłosić, że planujesz rozpocząć prace” – tłumaczą eksperci z Aasa Polska, oferujący pożyczki na dowód na dowolny cel.

Jednak jeżeli chcesz wybudować większy garaż, to pozwolenie jest wymagane. Można je uzyskać w wydziale architektury starostwa powiatowego albo we właściwym urzędzie miasta. Czas oczekiwania to obecnie 4-6 miesięcy od momentu skompletowania dokumentacji. Warto więc zabrać się za to odpowiednio wcześniej. Pozwolenie jest wydawane bezpłatnie, ale z wydatkami wiąże się uzyskanie wymaganych dokumentów:

 • projekt budowlany w czterech egzemplarzach – 500 – 1 500 zł,
 • miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – 30 – 50 zł,
 • decyzja o warunkach zabudowy – 598 zł (dla właścicieli i użytkowników wieczystych bezpłatnie),
 • opcjonalnie: pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków – 82 zł.

Do tego trzeba jeszcze dołączyć wniosek o pozwolenie na budowę oraz oświadczenie o tym, że posiadasz prawo do dysponowania nieruchomością (gruntem) na cele budowlane. Te dokumenty nie wiążą się oczywiście z żadnymi kosztami. Elastycznie podejdź jednak do urzędowych wymagań. Może się okazać, że Twój urząd nie wyda pozwolenia, jeżeli nie dostarczysz przykładowo decyzji o wyłączeniu Twojej działki z produkcji rolnej.

Łącznie więc na dokumentację wydasz od ponad 600 zł do około 2 000 zł. A ile kosztuje pozwolenie na budowę garażu blaszanego? Koszty będą takie same jak murowanego. Sposób wykonania nie ma bowiem tutaj znaczenia. Ważna jest powierzchnia. Garaże blaszane w większości przypadków są mniejsze niż 35 mkw, a takie można wybudować tylko na zgłoszenie.

Ile kosztuje budowa garażu?

Najczęściej garaże są murowane albo blaszane, więc podliczymy koszty budowy dla tych dwóch typów.

Ostateczne wydatki, które trzeba ponieść, będą również zależały nie tylko od materiałów, z których zostanie wykonany budynek, ale również od:

 • jego powierzchni,
 • czy budowa wymaga pozwolenia,
 • czy wybierzesz projekt gotowy, czy indywidualny,
 • czy bryła będzie prosta, czy skomplikowana,
 • cen materiałów budowlanych i robocizny,
 • usytuowania budynku na działce (np. czy są potrzebne prace związane z uporządkowaniem terenu, co generuje dodatkowe koszty).

Zobacz najpierw, ile kosztuje budowa garażu murowanego. Wydatki, które trzeba ponieść dla garażu o powierzchni 30 mkw kształtują się następująco:

 • stan zero (roboty ziemne, fundamenty i wylewka) – 7 000 – 8 000 zł,
 • ściany wykonane z betonu komórkowego, dach i rynny – 14 000 – 16 000 zł,
 • brama wjazdowa – 1 500 – 2 000 zł,
 • instalacja elektryczna – 800 zł,
 • prace wykończeniowe (tynki, malowanie ścian, ułożenie podłóg) – 10 000 zł.

Łącznie więc trzeba wydać od 26 000 do nawet 40 000 zł. Należy również doliczyć robociznę, która w zależności od lokalizacji budowy, doświadczenia ekipy i stopnia skomplikowania prac może wynieść kolejne kilkanaście tysięcy złotych.

ile kosztuje garaż blaszany? Jego konstrukcja niestety nie jest tak trwała, jak murowanego, ale w związku z tym, jest on o wiele tańszy. Taki budynek kupuje się gotowy, wystarczy go tylko złożyć. Do paczki z elementami jest oczywiście dołączona instrukcja, więc nie trzeba zatrudniać do tego ekipy budowlanej. Koszt garażu blaszanego zależy od jego wielkości i zastosowanych materiałów i waha się od 2 500 do 5 000 zł. Musisz wydać więc kilkakrotnie mniej niż na murowany.

Ile kosztuje wynajem garażu?

Jeżeli nie masz własnego gruntu albo po prostu nie chcesz budować czy kupować garażu, to zawsze możesz go wynająć. Opłaty uiszcza się w formie comiesięcznego czynszu, a jego wysokość zależy od lokalizacji, wielkości i stanu technicznego nieruchomości.

Ile kosztuje wynajem garażu? Miejsca postojowe są oczywiście tańsze, ale opłata za użytkowanie garażu wolnostojącego waha się od 500 do nawet 1 000 zł miesięcznie.

Budowa czy wynajem garażu – co się bardziej opłaca?

Jeżeli chcesz porównać, czy bardziej opłaca się budować, czy wynajmować garaż, to przede wszystkim weź pod uwagę to, jak długo i w jakim zakresie chcesz z niego korzystać.

Jeśli potrzebujesz miejsca tylko do zaparkowania auta pod zadaszeniem i trzymania narzędzi, a do tego nie masz własnego gruntu, to o wiele bardziej opłaca się wynająć garaż. Nie musisz wypełniać dokumentacji do pozwolenia na budowę czy zgłoszenia, płacić ekipie budowlanej czy borykać się z rosnącymi kosztami materiałów.

Z kolei, gdy masz już własną działkę, a w garażu chcesz sobie dodatkowo urządzić np. warsztat, to o wiele bardziej opłaca się go wybudować. Zazwyczaj te wynajmowane nie są odpowiednio zabezpieczone, więc gdy chcesz trzymać w nim wartościowe auto, to lepiej postawić budowlę samemu i zainwestować w dobrą bramę garażową czy alarm. Musisz jednak pamiętać, że w takim przypadku większość kosztów poniesiesz na początku. Późniejsze koszty utrzymania garażu są naprawdę niskie.

Z kolei przy wynajmie jest odwrotnie – przez cały czas płacisz właścicielowi określoną kwotę. Jednak w większości przypadków nie przekracza ona 1 000 zł miesięcznie. Przy budowie musisz mieć zaoszczędzony spory kapitał na start.

Written by 

Zespół zgranych i doświadczonych marketingowców, którzy uwielbiają dzielić się fachową wiedzą. Od wielu lat śledzimy najnowsze trendy reklamowe i wspieramy firmy fachową wiedzą marketingową.