Jakie głośniki do kina domowego wybrać?

Jakie głośniki do kina domowego wybrać

Chcesz zorganizować miejsce do relaksu w swoim domu? Często oglądasz filmy akcji, grasz w sportowe rozgrywki na większym ekranie albo słuchasz muzyki? Sprawdź, jakie głośniki do kina domowego wybrać.

Dlaczego głośniki do kina domowego są tak ważne?

Wbudowane głośniki w telewizorze często nie są wystarczające. Nie gwarantują takich wrażeń dźwiękowych jak dodatkowy podłączony sprzęt. Jeśli chcesz postawić na nowoczesne kino domowe i zbudować centrum rozrywki w domu, nic nie stoi na przeszkodzie.

Głośniki, które zapewniają przestrzenny dźwięk dają zupełnie inne wrażenia podczas oglądania rozgrywek sportowych czy filmów. Zupełnie inaczej też ogląda się i słucha koncertów na żywo. Odpowiednio dobrane głośniki są uzupełnieniem obrazu na większym ekranie, dlatego idealnie sprawdzą się również dla graczy.

Do wyboru na rynku masz nie tylko gotowe zestawy kina domowego z kolumnami i subwooferem, ale także możesz samodzielnie skompletować zestaw. Jeśli nie chcesz inwestować w kilka głośników rozmieszczonych w okolicy telewizora, warto kupić soundbar. Ten gwarantuje lepsze wrażenia dźwiękowe niż z telewizora, jednak nie jest aż tak drogi jak cały zestaw 5 czy 9 głośników. Do tego najczęściej dołączony jest subwoofer odpowiedzialny za niskie tony, czyli bas. Jest to urządzenie, które nie zajmuje wiele miejsca. Sam soundbar ma kształt wąskiej listwy, dlatego możesz ją umieścić pod telewizorem.

Jaki zestaw głośników kina domowego wybrać?

Przede wszystkim zwróć uwagę na ważne parametry techniczne. W małych pomieszczeniach nie musisz stawiać na wysoką moc głośników. Wybierz też taką konstrukcję, którą umieścisz na półkach czy suficie. Do większych pomieszczeń sprawdzi się sprzęt o większej mocy, aby jakość dźwięku była satysfakcjonująca.

W gotowych zestawach głośników kina domowego może być ich 2, 5, a nawet 7. Jeśli przy oznaczeniu konkretnego modelu znajdziesz po kropce cyfrę 1, np. 5.1, oznacza to, że do 5 głośników dołączony jest także subwoofer, o którym wspominaliśmy wcześniej. Nie ma jednej recepty na to, ile urządzeń powinno znaleźć się w kinie domowym. Im bardziej rozwinięte technologicznie zestawy, tym ich ceny są wyższe. Warto więc przemyśleć najpierw budżet, a także wolną przestrzeń w pomieszczeniu. Jeśli nie chcesz oszczędzać na sprzęcie, pożyczka przez internet może Ci pomóc. Wystarczy, że dopełnisz kilku formalności i będziesz pamiętać o spłacie. Bardziej rozwinięte zestawy mają jeszcze dodatkowe głośniki obsługujące dźwięk z góry, wtedy znajdziesz dodatkową cyfrę na końcu, czyli będzie to np. oznaczenie 5.1.2 lub 5.1.4.

Do kina domowego powinien być dołączony amplituner. To nie tylko główne centrum obsługi, ale także rozszerzenie możliwości urządzeń np. o odtwarzanie płyt Blue-ray.

Ważne jest, aby amplituner odtwarzał dźwięk przestrzenny, co znacznie przyda się podczas oglądania seriali i filmów.

Ważnym parametrem jest także jakość i materiał wykonania głośników. Powszechnie uznaje się, że prawdziwe drewno lepiej przewodzi dźwięk, co przekłada się na wyjątkowe brzmienie. Zwróć też uwagę na pasmo przenoszenia dźwięku, wartość impedancji, aby była zbliżona do tej, którą obsługuje amplituner lub wyższa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.