Jakie kasy fiskalne w mieście są najlepsze?

Kasy fiskalne spotyka się w każdym sklepie lub punkcie usługowym. Te przydatne urządzenia mają za zadanie rejestrować każdą transakcję, która została przeprowadzona. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów kas. Łączy je jedno – wszystkie muszą nienagannie działać, by żadna sprzedaż dokonana w danej firmie nie przeszła bez echa. 

Jak wygląda praca kasy fiskalnej?

Na kasę fiskalną nabija się ręcznie lub skanuje kod kreskowy towaru, który ma zostać kupiony. Po wprowadzeniu wszystkich produktów i zatwierdzeniu sprzedaży oraz jej opłaceniu przez klienta (gotówką bądź bezgotówkowo za pomocą karty płatniczej) drukowane są w dwóch kopiach paragony. Jeden paragon zostaje w sklepie, drugi wędruje do klienta jako potwierdzenie dokonanej transakcji. Wszystkie transakcje są gromadzone w bazie i przesyłane do centralnej ewidencji. Kasa fiskalna to sprzęt, który składa się na zewnątrz z wyświetlacza i klawiatury. Ma ponadto wbudowany moduł fiskalny oraz zamontowaną drukarkę do obsługi paragonów. W kasach fiskalnych wykorzystuje się drukarki igłowe bądź termiczne. 

Rodzaje kas fiskalnych

Współczesne kasy fiskalne to nowoczesne i sprawnie działające urządzenia, które posiadają szereg przydatnych funkcji. Wyróżnia się kasy fiskalne z papierowym zapisem kopii lub elektronicznym zapisem kopii. Te pierwsze to tak stare modele, że w zasadzie nie da się ich już obecnie kupić. Mogą z nich korzystać tylko ci, którzy zdecydowali się na nie, gdy były jeszcze powszechnie dostępne. Drugie z kolei obecnie są w sprzedaży, ale tylko do końca bieżącego roku. Na bazarkach czy w mobilnych punktach sprzedaży stosuje się małe, kompaktowe kasy fiskalne, które mają charakter przenośny. W średnich sklepach i punktach usługowych stosuje się bardziej rozbudowane kasy o nieco większych gabarytach. Z kolei w ogromnych przedsiębiorstwach kasy fiskalne Wrocław połączone są ze zintegrowanymi systemami. Popularne są obecnie kasy fiskalne online, które cyklicznie łączą się przez Internet z Centralnym Repozytorium Kas działającym przy Ministerstwie Finansów. Regularnie co dwie godziny przesyłane są w ten sposób raporty o wielkości sprzedaży. Na rynku występują również kasy fiskalne wirtualne. Jest to po prostu oprogramowanie fiskalne, które może być zainstalowane na dowolnym sprzęcie (np. na tablecie lub smartfonie). Oczywiście wymagany jest do tego stały dostęp do Internetu, ale przynajmniej nie trzeba kupować dodatkowego urządzenia fiskalnego. 

Kto ma obowiązek posiadania kasy fiskalnej?

Rozporządzenie Ministra Finansów jasno wskazuje podmioty zobowiązane do posiadania kasy fiskalnej i korzystania z niej. Są to m.in sprzedawcy: wyrobów tytoniowych, perfum i wód toaletowych, komputerów, sprzętu fotograficznego, produktów powstałych ze stali szlachetnej, części do silników, gazu płynnego, etc. Posiadać kasę muszą także mechanicy pojazdów i wulkanizatorzy, osoby dokonujące przeglądów technicznych pojazdów, osoby udzielające usług medycznych, fryzjerzy, kosmetyczki, osoby prowadzące działalność kulturalno – rozrywkową oraz rekreacyjną. Z obowiązku posiadania kasy fiskalnej zwolnieni są przedsiębiorcy, których obroty nie przekraczają 20 tysięcy złotych. Zwolnione są także podmioty prowadzące działalność online, czyli wyłącznie sprzedaż wysyłkową. Warunkiem jest jednak to, że należności muszą być przekazywane na ich rachunek bankowy lub za pośrednictwem przekazu pocztowego.

Jaką kasę fiskalną wybrać?

Wybór najlepszej kasy fiskalnej powinien oscylować wokół wymaganych certyfikatów, czyli tzw. homologacji. Właśnie dlatego trzeba kupować kasy fiskalne wyłącznie od sprawdzonych dostawców. Warto zainwestować w dobrej marki kasę, by była przede wszystkim trwała. Istotne jest również to, czy dany model jest nieskomplikowany i łatwy w obsłudze, co zdecydowanie usprawni pracę personelu sklepu. Kasy fiskalne z elektroniczną kopią są funkcjonalne i nie generują bałaganu w postaci wielu papierowych dokumentów, które trzeba przechowywać, gdyż paragony po prostu zapisują się w pamięci urządzenia. Zbyt tanie kasy fiskalne mogą ulegać częstym awariom, więc nie należy przesadnie oszczędzać na sprzęcie.

Perfekcyjne kasy fiskalne Wrocław

Najlepsze kasy fiskalne w mieście mają solidną obudowę i bardzo ergonomiczne kształty. Dają się łatwo programować i aktualizować. Ich obsługa jest intuicyjna, więc każdy pracownik sklepu może w krótkim czasie oswoić się z poszczególnymi opcjami. Dobra kasa fiskalna to pewność i niezawodność w codziennym funkcjonowaniu sklepu.

Written by 

Zespół zgranych i doświadczonych marketingowców, którzy uwielbiają dzielić się fachową wiedzą. Od wielu lat śledzimy najnowsze trendy reklamowe i wspieramy firmy fachową wiedzą marketingową.