Kasy fiskalne online – regulacje prawne i istotne informacje 2021

kasa fiskalna

W roku 2021 do wielu branży wchodzi obowiązek rejestrowania transakcji na kasach fiskalnych online. Tyczy się to praktycznie wszystkich przedsiębiorców, którzy dokonują sprzedaży do osób bez działalności gospodarczej. Wprowadzenie obowiązku rejestrowania transakcji na kasach fiskalnych online łączy się z wycofywaniem tradycyjnych kas. Całe zmiany były planowane już od kilku lat, ale dopiero w bieżącym roku naprawdę weszły w życie. Z czym dokładnie wiążą się zmiany? Jakie obowiązki będą mieli teraz przedsiębiorcy z objętych zmianami branży? Wszystkie istotne informacje znajdują się w poniższym artykule.

Obowiązek stosowania kas fiskalnych online

Kasa fiskalna online jest nowocześniejszym rozwiązaniem od standardowych kas. Początkowo planowano ich wprowadzenie już w 2018 roku. Jednak zmieniono te ustalenia, aby dać przedsiębiorcom więcej czasu na wdrożenie się w nowe przepisy. Następnie z powodu pandemii znowu termin został przesunięty. Jednak 2021 rok to ostateczny czas, kiedy zmiany wejdą w życie. Część przedsiębiorców już od początku tego roku wdraża kasy fiskalne online, jednak część zrobi to dopiero od lipca. Od stycznia kasa fiskalna online musiała zostać wprowadzona w placówkach gastronomicznych oraz w branży hotelarskiej, a także w sektorze sprzedaży węgla i innych paliw stałych. Od lipca obowiązek jest nałożony na branżę fryzjerską, kosmetyczną, budowlaną, prawniczą, prywatną opiekę medyczną czy też w pewnym zakresie na branżę fitness.

Kasa fiskalna online – kiedy w reszcie branży?

Jak widać, nie wszędzie w tym roku pojawi się kasa fiskalna online. Reszta przedsiębiorców ma zostać objęta tym obowiązkiem najwcześniej za dwa lata. Od 2019 roku nie sprzedaje się już kas fiskalnych, które miały papierowy zapis. Planuje się, że w 2023 roku dostępne będą już tylko wersje online. Kasy fiskalne we Wrocławiu są właśnie takimi modelami. Jeśli więc jesteś przedsiębiorcą zaliczającym się do grupy, która w tym roku musi zmienić kasę, to koniecznie zainteresuj się tym tematem. Warto wcześniej zrobić research i znaleźć najlepszą opcję. Pamiętajmy także o wciąż obowiązującej uldze na zakup kas – 90% ceny netto. Warto zapoznać się z resztą obowiązujących regulacji prawnych, aby dokładnie wiedzieć, z czym wiążą się zmiany dokładnie w naszej branży.

kasa fiskalna

Zakup kas fiskalnych online – informacje dla przedsiębiorców

Regulacje dla poszczególnych grup i branży są dostępne w Internecie. Każdy może sprawdzić, czy jego firma już powinna przygotować się na wymianę. Kasa fiskalna online ma zapewnić większą szczelność systemu, a także wprowadzić nowy standard protokołu komunikacyjnego. Co więcej, nowy sprzęt wykluczy z rynku przestarzałe i zawodne systemy. Warto więc podjąć się zmian i sprawdzić, co przyniosą. Przedsiębiorcy powinni już teraz sprawdzić, co dają kasy fiskalne online, nawet jeśli jeszcze nie muszą na nie przechodzić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *