Plakaty modernistyczne, obrazy art deco, zdobienia w nowoczesnej formie – mieszkanie w stylu złotych lat dwudziestych – na co zwrócić uwagę?

Art deco to styl związany z okresem dwudziestolecia międzywojennego. Wyrafinowane i niezwykle bogato zdobione wnętrza lat 20. stanowią nieustanną inspirację dla projektantów wnętrz na całym świecie. Elegancja stylu pojawia się obecnie w nowej odsłonie i zyskuje coraz większe rzesze zwolenników. Dowiedz się, jak urządzić swój salon w wyrafinowanym stylu. Czy plakaty modernistyczne wpasowują się we wnętrza w stylu art deco?

Styl art deco – inspiracje

Art deco to styl charakteryzujący się wyrafinowaniem, luksusem i nietuzinkowymi, dopracowanymi i przemyślanymi detalami. To połączenie perfekcjonizmu i geometrycznych kształtów. Inspiracją dla tego stylu była secesja wiedeńska, która charakteryzowała się niezwykle bogatą ornamentyką, w większości nawiązującą do motywów roślinnych i zwierzęcych. Kolejną inspiracją dla stylu art deco było rokoko, które cechowała swoboda kompozycji oraz wyjątkowa lekkość i dekoracyjność form.

Główne cechy stylu art deco

Art deco, czyli sztuka zdobienia, to styl nawiązujący do minionych epok artystycznych, jednak w bardziej nowoczesnej formie. Jego celem jest połączenie funkcjonalności i elegancji. Wnętrza art deco są dopracowane w najmniejszych szczegółach. Dużą wagę przywiązuje się do przede wszystkim do detali. Charakterystyczne dla tego stylu są wyraziste kolory, geometryczne kształty i ostre załamania. Styl art deco to także wyjątkowe i nieoczywiste połączenia barw, materiałów i faktur. We wnętrzach można znaleźć również materiały o błyszczącej fakturze, takie jak lakierowane drewno czy marmur.

Jak prawidłowo udekorować salon w stylu art deco?

Wnętrza urządzone w stylu art deco inspirują bogactwem i luksusem. Nie bez powodu salon (wizytówka każdego domu i mieszkania) jest najczęściej projektowanym pomieszczeniem w tym stylu wnętrz.

Podłogi w salonie

Urządzanie salonu powinno zacząć się od podłóg i ścian. We wnętrzach takich jak salon i sypialnia sprawdzają się świetnie drewniane podłogi. Ważne jest, aby parkiet był wykonany z wysokiej jakości drewna i aby deski były ułożone w taki sposób, aby tworzyły wzór, np. jodełkę, lub mozaikę. Naturalne drewno dodaje przytulności w pomieszczeniu, a specjalne wykończenie parkietu nadaje mu elegancji. Dodatkowo można udekorować podłogę dywanem w geometryczne wzory.

Ściany

Kolejnym etapem aranżacji wnętrz jest malowanie ścian. Można użyć stonowanych kolorów, które tworzą idealne tło dla mebli dekoracyjnych i wyszukanych akcesoriów domowych. W przypadku wyboru tej opcji zaleca się wybór kolorów takich jak beż, niebieski lub brudny róż. Alternatywnie można zastosować intensywne i mocno nasycone kolory, które dodatkowo podkreślą elegancki i przytulny charakter pomieszczenia. Warto zwrócić uwagę na takie kolory jak brąz, ciemna butelkowa zieleń czy głęboki turkus. Warto również rozważyć użycie tapety. U zwolenników art deco świetnie sprawdzą się tapety imitujące luksusowe materiały, tapety z geometrycznymi wzorami, z motywami kwiatowymi. Wśród tapet warto poszukać tych ozdobionych złotymi detalami. Idealnie wpisują się w klimat art deco i są obecnie jednym z trendów wyposażenia wnętrz. Planowanie ścian jest dobrym momentem na rozważenie, co na nich zawiśnie – może plakaty modernistyczne to dobry pomysł?

Salon art deco — meble

Meble to najważniejszy element salonu. Świetnie sprawdzi się tam obszerna sofa o zaokrąglonych kształtach. Powinna sprawiać wrażenie solidnej, wygodnej i ciężkiej. Udekorowana w odważnych kolorach, takich jak turkus, bordo czy ciemna zieleń, doskonale wpisuje się w styl aranżacji. Luksusowy charakter sofy można podkreślić za pomocą drapowań, zakładek lub pikowań. Dopełnieniem sofy może być również tapicerowany fotel lub aksamitny taboret. Wybierając komody czy szafki, warto zadbać o to, aby zostały wykonane z wytrzymałych materiałów, dodatkowo ich kształty mogą nawiązywać do kubizmu. Zobacz obrazy art deco.

Materiały

We wnętrzu inspirowanym latami dwudziestymi nie może oczywiście zabraknąć ciężkich materiałów. Zdecydowanie powinny być bogato zdobione. Na tapicerkę doskonale nadaje się aksamit.