Stare książki? Sprawdź co możesz z nimi zrobić!

Stare książki

Książki towarzyszą nam przez całe życie. W dzieciństwie poznajemy świat przedstawiony w bajkach, czytanych przez naszych najbliższych, po czym samodzielnie sięgamy po kolejne pozycje. Od tego momentu zaczynamy kształtować nasz gust czytelniczy i tworzymy swoją biblioteczkę. Kolekcja z biegiem czasu cały czas się powiększa, ale niestety miejsce w mieszkaniu jest ograniczone. Są pozycje na półkach po które szczególnie często sięgamy, a do innych nigdy nie zaglądamy. Jednak wszystkie otaczamy je szacunkiem, który nie pozwala nam żadnej z nich wyrzucić. Co więc zrobić ze starymi książkami? Istnieje kilka sposobów, aby się ich pozbyć i nadać im drugie życie. Pokażemy Wam jakie!

Sprzedaż w antykwariacie

Jednym z najprostszych i najszybszych rozwiązań na pozbycie się starych książek jest oddanie ich do antykwariatu. Co więcej, jest to o tyle ciekawa opcja, że możemy na niej jeszcze zarobić, szczególnie jeśli w naszej kolekcji posiadamy rzadkie egzemplarze, w dobrym stanie tzw. ‘białe kruki’. Może być to świetny sposób na uzupełnienie budżetu przeznaczonego na kolejne książki. Musimy jednak pamiętać, że antykwariaty są różne, mają swoją specyfikę i zasady. Dlatego warto więc przed oddaniem starych książek porównać kilka antykwariatów w okolicy i wybrać ten, który najbardziej nam odpowiada. Ten sposób przynosi korzyści każdej ze stron. Zarówno sprzedającemu, kupującemu, jak i właścicielowi antykwariatu. 

Bookcrossing

Bardzo popularnym rozwiązaniem, zdobywającym coraz większe znaczenie zarówno w Polsce, jak i na świecie jest bookcrossing. Jest to ruch książek pomiędzy czytelnikami, którzy wymieniają się swoimi dziełami. Niepotrzebne już nam, stare książki pozostawia się na specjalnie przygotowanych do tego półkach w wyznaczonych miejscach publicznych. Mogą być to kawiarenki, poczekalnie, a nawet parki, gdzie coraz częściej znajdziemy specjalnie zaaranżowane gablotki. Zanosimy tam nasze dzieła, umożliwiając innym korzystanie z nich, a tym samym możemy wziąć książki kogoś innego. W ten sposób nie tylko nadajemy książkom drugie życie, ale także troszczymy się o środowisko. Zamiast kupować w księgarni nowy egzemplarz, korzystamy z używanego. To jest EKO!

Rozdanie starych książek

Jest wiele miejsc wokół nas, gdzie chętnie przyjmą nasze stare książki z XIX wieku. To że my z nich nie korzystamy, nie oznacza tego, że są bezużyteczne i bezwartościowe dla innych. Warto pomyśleć o przekazaniu naszego zbioru jakiejś placówce społecznej, a jeśli są w niej książki dla dzieci to mogą być to przedszkola lub szkoły. Co więcej, kiedy robimy porządki na półkach, warto pomyśleć o przekazaniu konkretnych tytułów znajomym. Możemy skierować bezpośrednie zapytanie do znajomego czy byłby zainteresowaną daną pozycją, bądź wystawić ogłoszenie w mediach społecznościowych. Grupa docelowa na pewno się znajdzie! Pamiętajmy jednak, że jest to pewnego rodzaju podarunek, więc stan starych książek powinien być jak najlepszy.