Czym są barwy podstawowe?

barwy podstawowe

O barwach podstawowych słyszał chyba każdy. Tak naprawdę na ich temat uczą się już małe dzieci na lekcjach z plastyki i sztuki. Poza tym temat barw podstawowych interesuje osoby, które uczą się fizyki. Dlaczego? Ponieważ to właśnie na fizyce przyswajana jest wiedza na temat światła, a konkretnie długości fal świetlnych, które po dotarciu do oka wywołują wrażenie konkretnego koloru. Czym są zatem barwy podstawowe? Które z ogólnie znanych barw możemy określić tym mianem? W jaki sposób wiedza na ich temat potrzebna jest na przykład osobom, które są związane z branżą elektroniki? Poniżej garść podpowiedzi i wskazówek dla osób zainteresowanych tą tematyką.

Barwy podstawowe


Czerwony, niebieski i zielony nazywane są barwami podstawowymi. Czasami trudno wyobrazić sobie, że to właśnie z tych trzech podstawowych kolorów wywodzą się wszystkie inne, które możemy obserwować w świecie natury, a także w świecie stworzonym przez człowieka. Przykładowo wtedy, gdy wybieramy się do sklepu z farbami i wybieramy dla siebie jakiś nowy kolor z mieszalnika, maszyna doda odpowiednią ilość konkretnych pigmentów po to, by właśnie stworzyć wybrany przez nas kolor. Dla osób interesujących się fizyką ważne jest to, że barwy podstawowe charakteryzują się określoną długością fali świetlnej, która po dotarciu do oka daje pewne wrażenie. Na podstawie tej wiedzy rozwinęła się elektronika, stworzono ekrany, a następnie monitory. Kiedy ekran jest czarny, oznacza to, że światło w ogóle nie jest emitowane. Gdy mamy ekran biały, oznacza to, że wiązki światła RGB emitowane są z tą samą jasnością i nakładają się. Co oznacza skrót RGB? Pochodzi on od pierwszych liter słów „red”, „green” i „blue”, które w języku angielskim oznaczają kolor czerwony, zielony i niebieski. Znów zatem wracamy do trzech podstawowych barw, o których wspominano już wcześniej. Możliwość mieszania wiązek światła i odpowiedniego nakładania na siebie sprawia, że ludzie odbierają wrażenia wizualne, które pojawiają się na ekranach i monitorach.

Dla kogo ważna jest wiedza o barwach podstawowych?


Wiedza o barwach podstawowych ważna jest dla specjalistów z różnych dziedzin. Na początek warto wspomnieć chociażby osoby, które zajmują się elektroniką, a zatem u swoich podstaw mają wiedzę z fizyki. To również wiedza istotna dla fotografów. To właśnie oni mogą edytować zdjęcia w programach, w których można zmieniać krzywe światła, tak by zdjęcie nabrało odpowiednich tonów. Wymaga to odrobiny pracy i cierpliwości, a także właśnie zrozumienia podstawowych zasad fizyki, obserwowania przebiegu krzywych światła. Na temat kolorów podstawowych i barw pochodnych sporo muszą wiedzieć również ludzie związani z branżą artystyczną, a także dekorowaniem, projektowaniem. To właśnie oni zajmują się odpowiednim doborem kolorów, które dobrze ze sobą współgrają. Czasami trudno uwierzyć, że wszystko to, co odbieramy jako kolor, to tak naprawdę światło o określonej długości fal. To skomplikowana wiedza fizyczna, a także wiedza o mechanizmach funkcjonowania ludzkiego oka oraz mózgu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.