Jaka wielkość ekranu do projektora?

wielkość ekranu do projektora?

Rozmiar wyświetlacza to jeden z najważniejszych czynników, jaki należy wziąć pod uwagę przy tworzeniu własnego kina domowego do oglądania filmów w świetnej jakości obrazu. Jaka powinna być wielkość ekranu do projektora? Na co wpływa ten parametr i co trzeba sprawdzić w trakcie zakupów? Przeczytaj artykuł, zanim wybierzesz się do sklepu!

Warunki pomieszczenia

Zastanawiając się nad tym, jaki ekran do projektora kina domowego kupić, nie wystarczy przeczytać o rozmiarach wyświetlaczy i dowiedzieć się, które zapewniają najlepszy efekt. Bardzo ważne są warunki przestrzenne, a zatem miejsce, jakim dysponujesz np. w salonie czy innym wnętrzu, gdzie zamierzasz zamontować urządzenie.

Zazwyczaj kuszące są największe modele, jednak nie do wszystkich pomieszczeń. Wielki obraz rzeczywiście robi wrażenie, ale nie będziesz się nim delektował, jeśli nie usiądziesz wystarczająco daleko od ekranu projektora. Po prostu nie dostrzeżesz wtedy tego piękna. Żeby móc wychwycić możliwości, jakie stwarza produkt i jakość, z jaką wyświetla filmy, musisz patrzeć z pewnej odległości, która uzależniona jest od rozmiaru wyświetlacza.

Jeżeli nie masz dużego mieszkania, by móc urządzić stanowisko do oglądania z zachowaniem określonego dystansu, mniejsze warianty będą dla Ciebie lepszym rozwiązaniem. Są one tańsze, więc zaoszczędzisz, a siedząc w odpowiedniej odległości, poczujesz maksymalne piękno, jakie one zapewniają.

Ekran do projektora – wysokość

Szacuje się, że ekran do projektora powinien mieć wysokość mierzącą 1/6 odległości dzielącej go od miejsca, z którego będziesz obserwował wyświetlane obrazy. Zgodnie z zasadą, chodzi tu o ostatni rząd krzeseł (zakładając, że jest ich kilka), dlatego, jeśli kupujesz model do mieszkania, w którym stworzysz tylko jedno stanowisko, możesz z powodzeniem je urządzić nieco bliżej przy tej samej wysokości ekranu.

Szerokość

Nieco inny wzór obowiązuje przy doborze szerokości wyświetlacza. Kieruj się zaleceniem, że pierwszy rząd siedzeń nie powinien być bliżej, niż wynosi 1,5 x szerokość powierzchni wyświetlającej, a ostatni nie może przekraczać odległości o 6x. Jeśli aranżując kino domowe, wyznaczysz miejsce fotela czy sofy w tym przedziale, będziesz mógł delektować się pełnymi możliwościami, jakie zapewni Ci sprzęt i docenisz piękno obrazu.

Jaki ekran do projektora Full HD?

Jak podejść do sprawy, kiedy zastanawiasz się, jaki wybrać ekran do projektora Full HD? Działa tu podobna zasada. W przypadku wysokości wyświetlacza możesz skorzystać z tego samego wzoru, a od otrzymanego wyniku odjąć pół metra. Najprościej jednak będzie, kiedy użyjesz specjalnego kalkulatora, który bez trudu znajdziesz w sieci.

Jakość ma znaczenie

Nie tylko optymalny dobór rozmiaru ma wpływ na jakość wyświetlanego obrazu. Równie ważna jest klasa sprzętu. Jeśli naprawdę kochasz kino i zależy Ci na cieszeniu się każdym detalem filmu, piękną rozdzielnością i dynamiką,  wybierz urządzenie od  cenionego producenta. Dobrze jest zapoznać się z opiniami użytkowników. Pamiętaj, że stawiając na tani ekran do projektora, często oszczędzisz tylko pozornie. Różnica, jaka zostanie Ci w portfelu, nie zrekompensuje straty jakości wyświetlanych filmów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.