Soundbar do domu – czym jest i jaki wybrać, aby był idealny?

soundbar

Chociaż współcześnie telewizory stoją na bardzo wysokim poziomie pod względem obrazu, z dźwiękiem nie zawsze jest już tak kolorowo. Możemy jednak poprawić ten stan, jeżeli dobierzemy do ekranu odpowiedni soundbar.

1. Czym jest soundbar?

2. Na jakie parametry zwrócić uwagę przed zakupem soundbaru?

3. Jak podłączyć soundbar do telewizora?

4. Co lepsze – soundbar czy kino domowe?

5. Ile kosztuje dobry soundbar?

Czym jest soundbar?

Wybór soundbaru jako dodatku do telewizora jest bardzo dobrym pomysłem, jeżeli lubimy oglądać filmy i zwracamy uwagę na najwyższą jakość dźwięku. Jest to bowiem nic innego, jak zewnętrzny zestaw audio, który można podłączyć do telewizora za pomocą kabla HDMI. Może stanowić naprawdę wysokiej jakości alternatywę dla kina domowego – w sytuacji, gdy nie chcemy wydawać aż takiej kwoty lub gdy po prostu nie mamy warunków na rozmieszczenie wielu głośników w pokoju.

Wiele modeli soundbarów poza samą jakością dźwięku cechuje się również bardzo eleganckim, często minimalistycznym wykonaniem, dzięki czemu świetnie wpasowują się one w praktycznie każdy wystrój salonu. Bez problemu będziemy w stanie umieścić je pod telewizorem, ponieważ nie zajmują wiele miejsca. Wiele ciekawych urządzeń z tej kategorii znajdziesz na stronie: https://www.neonet.pl/kina-domowe/soundbary.html.

Na jakie parametry zwrócić uwagę przed zakupem soundbaru?

Jeżeli zależy nam na zakupie idealnego soundbara, powinniśmy zwrócić uwagę na jego parametry techniczne. Do najważniejszych zaliczamy kolejno:

  • rodzaje dekoderów dźwięku: im więcej z nich posiada urządzenie, tym lepiej. Absolutną podstawą powinno być Dolby Digital, jeżeli jednak zależy nam na lepszej jakości audio, warto rozejrzeć się za soundbarem obsługującym Dolby Atmos. Rodzaj kompresji dźwięku ma wpływ na jego brzmienie, w związku z czym jest to parametr, którego nie możemy pominąć;
  • moc urządzenia: definiuje bezpośrednio to, jak głośny będzie nasz nowy soundbar. Na podstawie tej cechy dobieramy również urządzenie do rozmiaru pokoju, w którym chcemy z niego korzystać – im większe pomieszczenie, tym mocniejszy powinien być kupowany sprzęt;
  • sposoby łączności z telewizorem: kabel HDMI to podstawa, jednak soundbar może mieć również inne opcje do wyboru, jak na przykład AUX. Istnieją także modele bezprzewodowe, dla osób które chcą ograniczyć ilość kabli w swoim domu. Możemy wybrać także egzemplarz z gniazdem USB, który pozwoli na odtwarzanie muzyki z zewnętrznego nośnika, jak na przykład smartfon;
  • liczba kanałów odtwarzania: najbardziej podstawową wersją dla soundbarów jest 2.1, czyli dwa głośniki i subwoofer. Im większa pierwsza cyfra w tym oznaczeniu, tym więcej głośników, a co za tym idzie – lepsze i głębsze brzmienie.

Jak podłączyć soundbar do telewizora?

Podłączenie soundbara do telewizora nie jest skomplikowane i zazwyczaj wymaga tylko jednego kabla – HDMI. Jeżeli faktycznie chcemy, aby był to jeden kabel, należy wybrać model, który można podłączyć pod gniazdo HDMI (ARC). Możemy oczywiście zdecydować się na model posiadający więcej wejść, albo taki który będzie łączył się z innymi urządzeniami w sposób bezprzewodowy. Jeżeli wybieramy wersję z kablami, należy zwrócić uwagę na ich długość, aby nie okazało się, że na przykład nie możemy ich ułożyć w takim samym porządku, jak wszystkie inne.

Co lepsze – soundbar czy kino domowe?

Wybór pomiędzy soundbarem a kinem domowym to kwestia preferencji, budżetu i dostępnego miejsca, które chcemy przeznaczyć na system. Oczywiście, pod względem przestrzenności dźwięku kino domowe zawsze będzie lepszą opcją, ze względu na większą ilość głośników, które dodatkowo rozmieszcza się w całym pomieszczeniu. Ma to jednak swoją wady – wiele kabli, sporo zajętego miejsca oraz, przede wszystkim, wyższa cena.

Soundbar do telewizora nie będzie dawał tak imponującej jakości dźwięku, jednak nadal będzie zdecydowanie lepszą opcją od głośników wbudowanych w sam telewizor. Jego bardzo dużą zaletą jest niewielki rozmiar, dzięki któremu rozwiązanie z jego udziałem sprawdzi się w małych mieszkaniach i pokojach. Soundbary są również zauważalnie tańsze, chociaż nadal mamy do wyboru także modele z wysokiej półki cenowej.

Ile kosztuje dobry soundbar?

Pojęcie „najlepszego soundbaru” jest mocno subiektywne, ponieważ każdy z nas ma różne potrzeby, preferencje i gust. Powinniśmy więc nie tyle kierować się ceną, co własnymi potrzebami. Przykładowo, osoba która wykorzystuje telewizor do grania i – siłą rzeczy – polega na słuchu podczas oddawania się tej rozrywce, może potrzebować lepszej jakości sprzętu niż ktoś, kto czasem tylko ogląda przysłowiowego Netflixa. Kategoria soundbarów jest jednak bardzo rozbudowana, więc bez problemu będziemy w stanie znaleźć odpowiedni model do 1000, 2000 czy 3000 zł.

Poza bezpośrednim przeznaczeniem, decydując o naszym budżecie na zakup soundbara powinniśmy także wziąć pod uwagę wielkość salonu czy innego pokoju, w którym urządzenie ma działać. Im większa przestrzeń, tym mocniejszego – a więc droższego – egzemplarza będziemy potrzebować. W przypadku bardzo dużych salonów dobrze jest wręcz zdecydować się na soundbar z głośnikami satelitarnymi, które, dla lepszej jakości dźwięku, rozmieścimy w różnych miejscach w pomieszczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *