Przeznaczone graczom laptopy to jedna z najprężniej rozwijających się kategorii na rynku osobistych komputerów. Chociaż ich ceny są wyższe od standardowych modeli, coraz więcej osób decyduje się na zakup takich produktów. Co ciekawe, nie wszyscy z nich to wielbiciele gier komputerowych. Doskonałe parametry takich urządzeń sprawiają, że doskonale nadają się też np. do pracy dla grafików lub programistów. Na jakie cechy należy zwrócić uwagę podczas zakupu? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.
Jakie parametry powinny spełniać laptopy gamingowe?
W przypadku urządzeń służących do grania w najnowsze gry o wysokich wymaganiach sprzętowych lub korzystania z innych zaawansowanych programów, najważniejszą kwestią jest z pewnością wydajność. Wpływ na nią mają zainstalowane podzespoły, od których zależy szybkość i płynność pracy laptopa. Za najważniejszy element komputera, także osobistego, uważa się powszechnie procesor. Podczas zakupu sprzętu do grania powinniśmy w pierwszej kolejności przyjrzeć się właśnie temu elementowi, ponieważ większość modeli laptopów nie daje możliwości jego wymiany, a zbyt słaby procesor będzie ograniczał potencjał innych podzespołów. Doświadczeni gracze potwierdzą, że absolutne minimum to 4-rdzeniowy model, np. Intel Core i5 czy AMD Ryzen 3, 5 lub 7. Jeśli jednak mamy większe wymagania oraz dysponujemy odpowiednim budżetem, warto zainwestować w procesor z sześcioma, a nawet ośmioma rdzeniami. Powinien być to standardowy model z literą H, ponieważ niskonapięciowe jednostki U nie sprawdzą się w laptopach gamingowych.
Jak jakość podzespołów wpływa na komfort gry?
Gdy już upewnimy się, że dane urządzenie posiada procesor o odpowiedniej wydajności, można przejść do pozostałych podzespołów. Zdecydowanie nie obędzie się bez dobrej karty graficznej. We współczesnych grach przykłada się bardzo dużą wagę do jakości grafiki. Przeznaczone graczom modele z szybkim układem oraz dużą ilością pamięci pomogą uzyskać odpowiednią płynność, a także wysoki poziom detali i efektów specjalnych. Warto dodać, że jeśli zintegrowana karta graficzna nie spełnia oczekiwań, można skorzystać dodatkowo z zewnętrznych układów, np. marki NVIDIA, które to rozwiązanie poleca wielu graczy. Laptopy gamingowe muszą posiadać także odpowiednią ilość pamięci RAM. Jeżeli chcemy w pełni cieszyć się grą w najnowsze, najpopularniejsze tytuły, potrzeba co najmniej 8 GB pamięci, choć jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie 16, a nawet 32 GB.
Jaki dysk do laptopa gamingowego?
Skoro mowa o pamięci, warto poświęcić też chwilę na wybór odpowiedniego dysku twardego. Powinien posiadać jak największą pojemność, ale także gwarantować jak najszybszy odczyt danych. W grę wchodzą zatem nowoczesne półprzewodnikowe nośniki SSD, które znacznie przyśpieszą uruchamianie laptopa i wczytywanie gier, co przełoży się na płynność rozgrywek. Dyski SSD oferują pojemność nawet kilka TB, jednak w większości przypadków będzie to niepotrzebny wydatek. Pojemność 240 GB powinna wystarczyć pod system oraz najważniejsze lub najbardziej wymagające gry i aplikacje, natomiast jako dodatkowy magazyn danych może posłużyć tańszy dysk HDD, np. podłączany zewnętrznie w razie potrzeby.
Najnowsze komentarze