Integracja z BDO – dlaczego warto z niej skorzystać?

Integracja z BDO

BDO, czyli Baza Danych Odpadowych wymaga regularnego przekazywania informacji dotyczących odpadów. Jak robić to łatwiej? Wystarczy integracja!

Gdy firma zobowiązana jest do regularnego przekazywania informacji do BDO, wówczas prowadzenie tego obowiązku może zajmować sporo czasu. Można jednak zdecydować się na alternatywne rozwiązanie – integracja z BDO pozwoli na łatwe i szybkie realizowanie obowiązku raportowania i redukuje ryzyko błędów w trakcie prowadzenia tych procesów.

Jak przekazywać dane do BDO?

Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami, w skrócie określana jako BDO, jest rodzajem systemu informatycznego, w którym należy umieszczać informacje o produkowanych odpadach. Celem bazy jest zredukowanie ryzyka nieodpowiedniego zagospodarowania odpadów, na przykład powstawania dzikich wysypisk.

Od początku 2020 roku przedsiębiorcy mogą przekazywać dane do BDO jedynie w sposób elektroniczny. Nie korzysta się zatem z dokumentacji papierowej. Z jednej strony jest to duże udogodnienie, lecz z drugiej przedsiębiorca nadal musi przygotowywać dokumentację, lecz w formacie elektronicznym.

Przedsiębiorcy, którzy są zobowiązani do przekazywania informacji do BDO, mogą robić to odręcznie. Alternatywą jest integracja z BDO, która prowadzona jest przez system informatyczny umożliwiający łatwe i szybkie przekazywanie danych do bazy.

Umożliwiająca przekazywanie danych do BDO integracja może być realizowana za pomocą różnych programów komputerowych. Obecnie oferuje ją wiele typów oprogramowania, w tym systemów uniwersalnych, lecz również dedykowanych, na przykład dla branży magazynowej, transportowej, komunalnej.

Jak skorzystać z integracji z BDO?

Aby możliwa była integracja z BDO, w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy oferuję ją użytkowany obecnie program komputerowy w firmie. Wiele z nich oferuje dodatkową integrację, co wymaga pobrania odpowiedniej aktualizacji, najczęściej za opłatą.

Wybrane systemy informatyczne nie dają jednak możliwości skorzystania z integracji z BDO. W takim przypadku rozwiązaniem jest skorzystanie z nowego systemu lub też skorzystanie z integracji systemu z modułem do integracji z BDO.

Warto zatem zapoznać się z różnymi opcjami, aby dowiedzieć się, jaki wariant integracji z BDO będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem dla firmy i pozwoli jej na uzyskanie największych korzyści.

Obecnie integrację oferuje także System Obsługi Transportu i Pracowników – sotipm.pl, który zapewnia swoim klientom kompleksowe wsparcie w zarządzaniu transportem. Dodatkowo umożliwia on integrację z BDO, dzięki czemu ułatwia on realizowanie tego obowiązku przez przedsiębiorcę.

Należy pamiętać o tym, że przedsiębiorca, który nie spełni obowiązku związanego z rejestracją w BDO, a także nie będzie przekazywać do bazy niezbędnych informacji, może narazić się na nałożenie wysokiej kary.

Jakie korzyści daje integracja z BDO?

Wspierająca korzystanie z bazy BDO integracja niesie za sobą wiele korzyści dla firm, które zdecydują się na jej wsparcie. Dlaczego warto się na nią zdecydować?

  • Automatyzacja procesów – integracja z BDO pozwala na łatwe i wygodne przekazywanie danych do bazy, ponieważ proces ten jest zautomatyzowany. W efekcie nie trzeba wypełniać całego formularza samodzielnie.
  • Redukcja błędów – dzięki integracji możliwe jest zredukowanie ryzyka popełnienia błędów podczas przekazywania danych do bazy. W ten sposób można również zmniejszyć niebezpieczeństwo nałożenia na firmę kar.
  • Oszczędność czasu – korzystanie z integracji z BDO pozwala na zmniejszenie czasu wymaganego na spełnienie obowiązku przez przedsiębiorcę.
  • Dodatkowe funkcjonalności – integracja z BDO pozwala również na korzystanie z dodatkowych funkcji, na przykład z obsługi KPO, kart wewnętrznych, co jest przydatne w przypadku firm zajmujących się odbiorem odpadów.

Wobec tego integracja z BDO niesie za sobą wiele korzyści, które może odczuć każdy przedsiębiorca zobowiązany do przekazywania informacji do Bazy Danych Odpadowych.

Więcej informacji dotyczących oferty integracji z BDO można znaleźć na stronach internetowych firm informatycznych, które oferują programy dla biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.