Jak działa MS-DOS?

ms-dos

Obecnie MS-DOS to bardzo popularny system operacyjny. Jest prawie tak samo popularny, jak Microsoft Windows. Warto zaznaczyć, że jego ogromny rozwój wskazuje, jak wyglądała ewolucja komputerów przeznaczonych do celów osobistych w czasie, gdy jeszcze nie powstały wszelkie nowinki technologiczne, które dziś obecne są w praktycznie każdym komputerze. System MS-DOS jest popularny w wielu krajach na całym świecie. Warto dowiedzieć się więcej o nim.

MS-DOS

MS-DOS to system, który działa na zasadzie komend wydawanych przy zastosowaniu podpiętej do komputera klawiatury. Okazuje się, iż wraz z upływem czasu, żeby uniknąć bardzo żmudnego procesu wpisywania komendy, pojawiały się specjalnie zaprogramowane nakładki, które znaczą poprawiają ten proces. Warto zaznaczyć, że pośród nich można znaleźć bardzo popularne nakładki typu Norton Commander czy Dos Navigator. Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że wśród niektórych programów działających pod kontrolą MS-Dosa znajduje się Windows. Okazuje się, że wszystkie zlecone procesy odbierane są oraz interpretowane przez program, który nazywany jest powłoką systemu. Mowa tutaj o 'command.com’. Należy pamiętać, że na system DOS składają się też dwie dodatkowe powłoki(msdos.sys, a także io.sys). Ponadto w skład tego dość specyficznego systemu operacyjnego wchodzi tak zwane oprogramowanie dodatkowe. Dostarczane jest ono przez renomowane przedsiębiorstwo Microsoft razem z systemem.

MS-DOS – jak działa?

Specjalistyczny system MS-DOS w czasie ładowania działa w bardzo prosty sposób: na początku po wczytaniu zbiorów systemowych ma miejsce odszukiwanie plików konfiguracyjnych. Kolejno odszukiwane są zbiory 'autoexec.bat’.

System MS-DOS podczas ładowania działa w następujący sposób: najpierw po wczytaniu zbiorów systemowych 'io.sys’ i 'msdos.sys’, dochodzi do odszukania plików konfiguracyjnych 'config.sys’, a następnie zbiorów 'autoexec.bat’. Warto też powiedzieć o tym, że MS-DOS osiągnął największą popularność w latach 80. oraz 90. W tamtym okresie system ten był preinstalowany w praktycznie każdym komputerze. Wymyślono specjalistyczne oprogramowanie THU, które znacząco ułatwiło interakcję użytkowników z komputerem. Żeby można było uruchomić ten program, należało na początku wejść ręcznie w certaines, które sterowane jest przez klawiaturę. Warto też dodać, że wraz z upływem czasu, ten system operacyjny został wymieniony przez nowsze wersje, które zostały udostępnione pod nazwą System Windows. Jednakże ten stary system nadal stosowany jest przez wielu ekspertów informatyki.

Written by 

Zespół zgranych i doświadczonych marketingowców, którzy uwielbiają dzielić się fachową wiedzą. Od wielu lat śledzimy najnowsze trendy reklamowe i wspieramy firmy fachową wiedzą marketingową.