7 trendów na rynku płatności online

płatności online

Płatności online nigdy nie były prostsze. W tej chwili wymagają od klienta niewiele zaangażowania i umożliwiają szybkie, ale przede wszystkim bezpieczne zakupy. Jednak rynek płatności cały czas się rozwija. Oto siedem trendów, które zagoszczą na rynku płatności w najbliższym czasie.

Kup teraz, zapłać później

Bezpieczeństwo zakupów liczy się dla klientów najbardziej. I chociaż możliwość bezpłatnego odsyłania produktów jest coraz częstsza, w niektórych dziedzinach nadal pojawia się lęk przed nietrafionym zakupem – zwłaszcza przy większych transakcjach. Dlatego płatności odroczone są trendem rosnącym, bez przerwy, od 2019 roku.

AI i Machine learning

Sztuczna inteligencja to przyszłość płatności. Analiza danych, takich jak historia operacji oraz nawyki zakupowe, może umożliwić przewidzenie kolejnych aktywności klienta. To z kolei daje duże pole do popisu w kwestiach płatności – na przykład proponowanie alternatywnych metod płatności bądź wspomaganie działań płatniczych.

Uwierzytelnianie biometryczne

Nowe metody płatności ułatwiają dokonywanie zakupów, jednak niebezpieczeństwo związane z kradzieżami tożsamości oraz innymi oszustwami nadal rośnie. Dlatego uwierzytelnianie biometryczne – na podstawie linii papilarnych, rozpoznawania twarzy czy tęczówki – jest tak istotnym trendem.

Płatności głosowe

Wraz z uwierzytelnianiem biometrycznym, wprowadzenie płatności głosowych na większą skalę jest tylko kwestią czasu. W tej chwili sposób ten spotyka się ze sporym zainteresowaniem, ale również obawami związanymi z bezpieczeństwem. Nie zmienia to faktu, że giganci tacy jak Amazon, Google czy Apple inwestują w budowę zaawansowanych „smart speakers”. To z pewnością ułatwi płatności online.

Płatności zbliżeniowe

Ta metoda jest już znana wielu osobom i z pewnością w tym i następnym roku zainteresowanie nią nadal będzie rosnąć. Zwłaszcza, iż jest bezpieczniejsza od tradycyjnej technologii wpisywania kodu PIN.

Portfele mobilne

Wysyłanie i odbieranie pieniędzy oraz oczywiście przechowywanie środków – to właśnie możliwości portfela mobilnego. Z tej opcji korzysta coraz więcej osób, dlatego z biegiem czasu z pewnością będzie to rosnący trend.

Płatności P2P

Płatności P2P nabierają coraz większego rozpędu – idealnym potwierdzeniem tych słów jest sukces Blika. Przelewy na telefon są szybkie, bezpieczne i wygodne. To metoda, która nie wymaga wielu danych, by dokonać płatności. Choć istnieją trendy bardziej zaawansowane, ten z pewnością nie pozostanie na uboczu.

Płatności online to przyszłość zakupów. Z pewnością w najbliższym czasie będziemy mogli zaobserwować kolejne trendy, pokazujące bezpieczne i wygodne rozwiązania dla klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *