W branży produkcji oprogramowania od dobrych kilku lat mamy do czynienia z rynkiem pracownika. Firmy programistyczne mają ogromne problemy z pozyskaniem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Muszą mierzyć się w tym obszarze zarówno z bezpośrednią konkurencją jak również z firmami nietechnologicznymi rozwijającymi własne działy IT. Sytuacji nie poprawia też rosnące zapotrzebowanie na freelancerów.
Dlatego warto utrzymywać i rozwijać już pozyskanych pracowników i dzięki temu oszczędzać na kolejnych procesach rekrutacyjnych. Jak to robić?
Stworzenie w firmie programistycznej atmosfery rozwoju
Rozwój to dla programistów czynnik decydujący przy wyborze software house-u na miejsce pracy. W odróżnieniu od pracowników innych branż mniejsze znaczenie ma dla nich wynagrodzenie lub system premiowy. Wiedzą, że i tak dużo zarobią, bo zarobki w firmach programistycznych należą do najwyższych w Polsce.
Jak budować atmosferę rozwoju? Np. poprzez częste szkolenia oraz organizowanie pracy w ten sposób aby tworzyć środowisko sprzyjające wymianie wiedzy i samorozwojowi. Co ciekawe takie działania sprawdzają się nie tylko w przypadku nowo pozyskanych i mniej doświadczonych pracowników. Doceniają je także tak zwani “starzy wyjadacze”, bo branża nieustannie się rozwija i stawia przed programistami coraz to nowe wymagania. Chcąc pozostać konkurencyjnymi muszą oni rozwijać się równie szybko jak ich koledzy. Zdobyta w przeszłości wiedza na pewno do tego nie wystarczy.
Pozyskiwanie ambitnych projektów
Innym sposobem na rozwój pracowników jest pozyskiwanie ambitnych projektów. Czasami nawet lepiej jest zrezygnować z bardzo intratnego, ale sztampowego projektu na rzecz mniej rentownego i ambitnego. W krótkim okresie może to być działanie niekorzystne dla software house, ale w długim przyniesie korzyści związane ze zmniejszeniem rotacji i większym zadowoleniem pracowników.
Stworzenie systemu awansów wewnątrz software house
Stworzenie jasnej ścieżki kariery w software house jest z kolei sposobem na zdrowy wzrost wynagrodzeń. Dzięki ścieżkom kariery możliwe jest połączenie wzrostu płac ze wzrostem kompetencji i doświadczenia programistów. Eliminowane są podwyżki wynikające wyłącznie ze stażu pracy lub sytuacji rynkowej, które mają negatywny wpływ na wyniki finansowe. Promowane są rozwiązania zwiększające produktywność firmy i jej konkurencyjność. Co z kolei przekłada się na jej pozycję rynkową i w dalszej perspektywie na atrakcyjność na rynku pracy.
Stworzenie systemu benefitów
Równie ważny jak system wynagrodzeń jest system benefitów pozapłacowych. i nie mówimy tutaj o powszechnych na rynku kartach sportowych, ubezpieczeniach na życie lub abonamentach sportowych.
Pracownicy firm programistycznych oczekują benefitów kreatywnych i nieoczywistych. takich, które będa wyróżniać się na tle oferty konkurentów. Warto obserwować i naśladować działania największych amerykańskich firm programistycznych. Niemal codziennie wymyślają nowe rozwiązania mające na celu uatrakcyjnienie warunków pracy. I nic dziwnego, że są postrzegani jako dobrzy pracodawcy.
Najnowsze komentarze