Ciężko wyobrazić sobie jakąkolwiek instytucję lub mieszkanie bez dostępu do internetu. W obecnych czasach wiele transakcji odbywa się przez internet, przez co nie można pozwolić sobie na dłuższe braki w dostępnie do sieci. Aby sieć funkcjonowała dobrze, musi posiadać odpowiednią konstrukcję. Jednym z najważniejszych elementów jest okablowanie, gdyż to między innymi od kabli zależy przepustowość sieci. Jakie są rodzaje kabli internetowych?
Kable ethernet, czyli podstawowy element sieci
Do skonstruowania sieci o danej architekturze niezbędne jest zastosowanie odpowiednich kabli. Można je podzielić według standardu EIA/TIA, który jasno definiuje, jaki rodzaj jest przydatny do transmisji danego typu informacji.
1. Kabel miedziany typu pierwszego (CAT 1) jest nieekranową skrętką telefoniczną (UTP), która nadaje się do przesyłania analogowego głosu, bez możliwości przesyłania danych.
2. Kable miedziane drugiej kategorii (CAT 2) są również kablami z nieekranowej skrętki telefonicznej (UTP), które dają możliwość przesyłania cyfrowego głosu oraz danych z niedużą prędkością, do 1 Mbit / s.
3. Kategoria trzecia (CAT 3) może być wykonana na trzy sposoby. Pierwszym z nich nieekranowa skrętka (UTP), drugim jest ekranowa skrętka (STP), a trzecim foliowana skrętka (ScTP). Kable nadają się do przenoszenia danych w paśmie 16 MHz i prędkością transmisji do 4 Mbit / s. Kable posiadają odpowiednią specyfikację zawartą w normie ANSI/TIA/EIA-568-B.
4. Kable czwartej kategorii (CAT 4) są kablami UTP, STP lub ScTP. Przenoszą dane na paśmie 20 MHz, a maksymalna prędkość to 16 Mbit/s. Ich specyfikacja jest również zawarta w standardzie ANSI/TIA/EIA-568-B, a najczęstszym zastosowaniem są sieci Token Ring 16 Mbit/s.
5. Kabel miedziany kategorii 5, czyli CAT 5, jest nieekranową (UTP) lub ekranową (STP lub ScTP) skrętką służącą do przenoszenia danych w paśmie 100 MHz. Transmisja danych osiąga dużą prędkość, do 1 Gbit/s. Kable są stosowane w sieciach typu Fast Ethernet, a specyfikacja znajduje się w standardzie ANSI/TIA/EIA-568-B. W tym miejscu warto wspomnieć o kategorii 5e, która dotyczy kabli o tej samej przepustowości, jednak posiadają lepsze parametry odnoszące się do FEXT, NEXT oraz tłumieniem RL.
6. Kable miedziane kategorii 6 (CAT-6) to po raz kolejny kable w konfiguracji UTP, STP oraz ScTP, a służą do transmisji danych w paśmie 250 MHz i z prędkością do 10 Gbit/s. Tym razem specyfikacja okablowania została zawarta w standardzie ANSI/TIA/EIA-568-B.2-1 w 2002.
7. Ostatnim typem kabli internetowych jest kategorria 7 (CAT 7). Są to również kable miedziane występujące w postaci ekranowej skrętki (STP) lub foliowanej skrętki (ScTP). Mogą przenosić dane w paśmie do 600 MHZ, a specyfikacja okablowania znajduje się w standardzie ISO/IEC 11801.
Podsumowując, obecnie istnieje wiele rodzajów kabli wykorzystywanych do tworzenia instalacji sieciowych. Oprócz nich, zastosowanie znajdują zarówno kable koncentryczne, jak i kable kontrolno – pomiarowe.
Najnowsze komentarze