Konto bankowe dla dziecka – czy warto założyć?

konto bankowe dla dziecka

Trudno wyobrazić sobie życie współczesnych ludzi bez dostępu do konta bankowego. To właśnie na konto przesyłane jest wynagrodzenie, coraz więcej osób decyduje się też na płacenie bezgotówkowe, zwykle za pomocą karty płatniczej, a nawet telefonu. Wielu Polaków decyduje się również na to, aby założyć konto bankowe dla dziecka. To świetny sposób, aby od małego uczyć swoje dzieci zarządzania pieniędzmi, na przykład tymi, które otrzymują w ramach kieszonkowego.

Jak założyć konto bankowe dla dziecka?


Dziecko nie może samodzielnie założyć sobie konta w banku. Jeżeli zatem decydujemy się na taki krok, musi być to decyzja rodzinna. Z dzieckiem trzeba wtedy pójść do banku po to, aby założyć dla niego to konto, ale jego właścicielem będą rodzice. Niektóre banki mają opcję podpięcia konta dziecka pod konto opiekuna prawnego, a zatem osoby dorosłej. Wtedy dziecko otrzymuje swoją kartę płatniczą, natomiast operacje finansowe związane z przesyłaniem pieniędzy na konto wykonuje rodzic. Warto dowiedzieć się więcej na temat konkretnych rozwiązań, które wprowadzone są w różnych bankach. Bez wątpienia to dobry krok wtedy, gdy dziecko jest już nastolatkiem i tak naprawdę powoli trzeba wdrażać je w operowanie pieniędzmi. W końcu kiedyś stanie się samodzielne, wyjedzie na studia lub pójdzie do pracy, dlatego powinno przynajmniej trochę orientować się w tym, w jaki sposób funkcjonują konta bankowe.

Po co dziecku konto bankowe?


Wielu rodziców może zadawać sobie pytanie, po co dziecku konto bankowe? Wydaje się, że w tym temacie nie trzeba jednak szukać zawiłych odpowiedzi. Dzieciom konto bankowe potrzebne jest dlatego, że przecież uczą się gospodarować pieniędzmi. Wcześniej czy później i tak staną się samodzielne i będą musiały umieć korzystać z karty płatniczej, bankomatu czy wpłatomatu. Poza tym dzieci i nastolatki zwyczajnie dysponują już swoimi pieniędzmi. Najczęściej otrzymują jakieś środki od rodziców, dziadków czy innych członków rodziny, ale bywa też tak, że zarabiają. Po ukończeniu 16 roku życia można już przecież dorabiać. Niektóre dzieci robią to w ten sposób, że podejmują pracę na wakacje, zarabiają na praktykach w szkole zawodowej czy w technikum. Jednym słowem mają dostęp do swoich pieniędzy. Muszą się uczyć, w jaki sposób nimi zarządzać. A płacenie kartą płatniczą bardzo często kończy się tym, że osoba bez wprawy i rozeznania w wartości pieniądza, bardzo szybko zostaje bez grosza przy duszy. Dlaczego? Ponieważ kartą płaci się szybko i często bezrefleksyjnie.

Trening budżetowy dla dziecka


Trening budżetowy dla dziecka, a zatem uczenie dziecka zarządzania własnymi pieniędzmi i rozsądnego wydawania, to jedno z bardzo ważnych rodzicielskich zadań. Warto podejść do tego właśnie w ten sposób i założyć swojemu dziecku konto w banku, a następnie dać dostęp do karty. A rodzice, którzy mają bardzo duże zaufanie do swoich nastolatków, mogą wyrobić kartę do własnego konta i przekazać ją dziecku. Wtedy latorośl będzie mogła wydawać pieniądze bezpośrednio z konta rodziców.

Written by 

Zespół zgranych i doświadczonych marketingowców, którzy uwielbiają dzielić się fachową wiedzą. Od wielu lat śledzimy najnowsze trendy reklamowe i wspieramy firmy fachową wiedzą marketingową.