Gdzie zgłosić wyłudzenie pieniędzy przez internet?

gdzie zgłosić wyłudzenie

Internet, mimo swojego niezaprzeczalnego ułatwienia naszego życia poprzez łatwy dostęp do informacji, handlu czy komunikacji, niestety przyniósł ze sobą także swoje niebezpieczeństwa. Wyłudzenia pieniędzy, to jeden z tych internetowych ciemnych zakątków, z którym spotkać się może niemal każdy internauta. Jak postępować w takiej sytuacji i gdzie zgłosić wyłudzenie pieniędzy przez internet? Na te pytania odpowiemy w niniejszym artykule.

Zgłoszenie wyłudzenia w Policji

Pierwszym i podstawowym miejscem, gdzie doradzamy zgłosić oszustwo internetowe jest Policja. Od nich otrzymasz niezbędną pomoc oraz porady dotyczące dalszych kroków. Zgłoszenie wyłudzenia może zostać złożone osobiście w najbliższej jednostce Policji lub poprzez powiadomienie telefoniczne na numer alarmowy 112, po którym również powinieneś zgłosić się osobiście do jednostki, w celu złożenia pisemnego zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa.

Przygotuj i zachowaj wszelkie możliwe dowody. Mogą to być wycinki z kont bankowych, print screeny z komunikacji mailowej czy szczegółowy opis sytuacji. Bądź gotów na odpowiedź na pytania na temat okoliczności oszustwa – każdy szczegół może okazać się kluczowy.

Informowanie banku o wyłudzeniu środków

Gdy padniesz ofiarą wyłudzenia pieniędzy przez internet, powinieneś jak najszybciej zawiadomić bank, w którym posiadasz konto. Należy to uczynić niezwłocznie, by zablokować konto, karty kredytowe lub debetowe i uniemożliwić dalsze wyłudzenia środków.

Kontakt z bankiem odbywa się najczęściej telefonicznie poprzez infolinię banku, chociaż niektóre banki oferują także zgłaszanie takich sytuacji drogą mailową lub przez specjalne formularze na stronach internetowych.

Mimo przekazania bankowi informacji o wyłudzeniu, nie zawsze jest możliwość odzyskania utraconych środków. Wszystko zależy od konkretnego przypadku, szybkości zgłoszenia incydentu oraz warunków umowy o utrzymanie rachunku bankowego.

Zgłaszanie oszustwa w UOKiK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) to jeszcze jedno miejsce, gdzie warto zgłosić wyłudzenie pieniędzy przez internet. Można to zrobić poprzez stronę internetową UOKiK, za pomocą formularza zgłoszeniowego.

Ta instytucja nie zajmuje się jednak indywidualnymi sprawami konsumentów, zatem nie pomoże Ci w odzyskaniu utraconych środków. Niemniej UOKiK gromadzi informacje na temat nieuczciwych praktyk rynkowych i podejmuje działania mające na celu zapobieganie oszustwom na szeroką skalę.

Interwencja w Biurze Ochrony Konsumenta

Zaangażowanie Biura Ochrony Konsumenta także może okazać się pomocne. Ta instytucja pomoże Ci w zrozumieniu Twoich praw jako konsumenta i doradzi, co zrobić w tej sytuacji.

Masz możliwość zgłoszenia swojego problemu osobiście, telefonicznie, mailowo lub poprzez stronę internetową Biura. Najważniejsze, aby pamiętać, to przechowywanie i prezentowanie wszystkich dowodów świadczących o oszustwie.

Pamiętaj jednak, że tak jak UOKiK, Biuro Ochrony Konsumenta nie zajmuje się indywidualnymi sprawami konsumentów, ale na pewno doradzi tobie, jakie możliwości masz.

Warto jest także założyć sprawę w sądzie. Oczywiście taki krok może wiązać się z dodatkowymi kosztami, jednak to właśnie sąd jest w stanie wymierzyć sprawiedliwość i przywrócić utracone środki.

Sprawdź też:

Gdzie zgłosić numer telefonu oszusta i jak to zrobić?

Gdzie zgłosić oszustwo internetowe i jak z nim walczyć?

Written by 

Zespół zgranych i doświadczonych marketingowców, którzy uwielbiają dzielić się fachową wiedzą. Od wielu lat śledzimy najnowsze trendy reklamowe i wspieramy firmy fachową wiedzą marketingową.