Jak robić dobre aplikacje mobilne? 9 cech apek, na które warto zwrócić uwagę

Aplikacje mobilne z każdym rokiem cieszą się coraz większą popularnością, ale związaną także z nimi wymogami pod względem jakości wykonania i obsługi. Jeszcze kilka lat temu błędy w apkach, ich wolne działanie przeszłoby nie zauważone, ale w obecnych czasach, lagująca bądź brzydka aplikacja nie ma prawa bytu. Niestety zdarzają się wciąż niechlubne przypadki. W takim razie co warto wziąć pod uwagę gdy sami projektujemy bądź chcemy komuś zlecić zrobienie apki na Androida albo iOS-a?

Gdy chcemy stworzyć aplikację mobilną zupełnie samodzielne, powinniśmy pamiętać o tym, żeby po pierwsze zrobić to naprawdę ”z głową”. Chodzi dokładnie o to, żeby nasza aplikacja mobilna działała poprawnie i się nie zacinała. Nie ma nic gorszego niż to, że tego typu program się zacina i nie można z niego korzystać. Jest to naprawdę bardzo frustrujące. Zamiast decydować się na ”byle jaką” aplikację, lepiej jest poczekać chwilę przed wprowadzeniem jej na rynek i dopracować ją po to, żeby później nie tracić potencjalnych klientów. Szczególnie jeżeli wypuszcza się na rynek aplikację bukmacherską, gdzie klienci są bardzo wymagający pod tym względem i jeden lag może sprawić, że obstawiający straci swoją szansę na wygranie kuponu bukmacherskiego.

Jakie cechy powinna posiadać aplikacja bukmacherska?

  1. Szybkość 

Kolejna ważna rzecz jest to szybkość działania aplikacji. W dzisiejszym świecie bardzo nie lubimy, gdy coś działa bardzo wolno. Jest to dla nas niesamowicie męczące, nie ma więc co się dziwić, że większość wolnych aplikacji jest w bardzo szybki sposób usuwana z urządzenia i zastępowana o wiele szybszymi zamiennikami.

  1. Wieloplatformowość

Gdy wybieramy aplikację dla siebie, najczęściej będziemy jej używać nie tylko na jednym urządzeniu. Najpewniej jest to zarówno smartfon, jak i laptop. Wynika z powyższego, że aplikacja jak najbardziej powinna być kompatybilna nie tylko z jednym systemem operacyjnym, ale najlepiej ze wszystkimi systemami. Mowa jest tutaj oczywiście o zmiennej rozdzielczości ekranu, o pamięci RAM, jak i o mocy procesora.

  1. Design

Wygląd z pewnością nie jest mniej ważny niż specyfikacja techniczna takiej aplikacji. Na pewno ważne jest to, że użytkownik takiej aplikacji mobilnej zwróci uwagę na jej grafikę. W dzisiejszych czasach powinna być ona rozbudowana i cieszyć oko.

Najlepiej by było, gdyby aplikacja mobilna na smartfonie nie odbiega zarówno funkcjami, grafiką oraz jakością od naszej strony internetowej. Klient z pewnością od razu zobaczy różnicę i stwierdzi, że nie będzie marnował czasu na tego typu rozwiązania. 

Ponadto aplikacja mobilna nie powinna męczyć oczu. Nie może ona użytkownika zarzucać różnymi kolorami, dźwiękami, jak i opcjami. Powinna być stonowana.

  1. Funkcjonalność

Aplikacja powinna być bardzo wygodna w użytkowaniu jej, ponieważ w innym wypadku użytkownik odinstaluje ją i nie będzie w ogóle chciał z niej korzystać. Jeżeli mamy na swoich urządzeniach mobilnych coś, co nas nie interesuje w ogóle, zazwyczaj od razu to usuwamy. Gdy od samego początku nasza aplikacja nie będzie odpowiadać użytkownikowi – od razu się z nią pożegna. Bardzo niefajnie będzie, gdy klient będzie musiał zapłacić za naszą aplikację, a później będzie bardzo niemile zaskoczony.

  1. Aktualizacje inspirowane głosem użytkowników

Właściciel aplikacji mobilnej powinien mieć stały kontakt z użytkownikami i brać ich sugestie pod uwagę. W końcu niniejsza aplikacja tworzona jest dla nich, a nie dla samego właściciela. Nie wolno z pewnością się zamykać na potrzeby i prośby samych użytkowników.

  1. Rozeznanie potrzeb

Dobra aplikacja musi być wyglądem oraz językiem dostosowana do klienteli. Zdarza się, że naszą grupą docelową są dzieci – w takim przypadku grafika oraz dźwięk musi przemawiać do nich. Kobiety zwrócą uwagę i docenią w aplikacji zupełnie coś innego niż mężczyźni i niż nastolatki. Rozeznajemy się więc najpierw na rynku, a później podchodźmy do projektowania aplikacji mobilnych.

  1. Intuicyjność

Nie zawsze to co nowe i zaskakujące jest dobre. Jak już wyżej wspomnieliśmy, mało kto lubi marnować swój cenny czas na uczenie się nowości jakimi jest między innymi nowoczesna aplikacja na telefon. Musi ona być łatwa w użytkowaniu, wręcz intuicyjna. Dzięki temu zyskamy pewność, że klient nie będzie za chwilę chciał jej usunąć ze swojego smartfona. Pozwólmy sobie jak najbardziej na kreatywność, ale nie przesadzajmy z nią.

  1. Bezpieczeństwo

Na ostatnim miejscu (ale nie najmniej ważne) jest bezpieczeństwo. Wiadomo, że w sieci możemy znaleźć niesamowicie dużo niebezpieczeństw. Między innymi z tego powodu aplikacja powinna posiadać zabezpieczenia, które nie pozwolą hakerowi przejść danych użytkownika. Szczególnie jest to ważne w sklepach internetowych. Podajemy tam przecież swoje podstawowe dane, adres, jak i dokonujemy płatności.

Na ile poszczególne apki do np. zakładów bukmacherskich spełniają te kryteria – to już pozostawiamy waszej ocenie.

Written by 

Zespół zgranych i doświadczonych marketingowców, którzy uwielbiają dzielić się fachową wiedzą. Od wielu lat śledzimy najnowsze trendy reklamowe i wspieramy firmy fachową wiedzą marketingową.