Zastanawiasz się, jakie są wymagania wobec kandydatów i kandydatek na stanowisko stewardessy? Pociąga Cię wizja zagranicznych podróży i eleganckich uniformów? Dowiedz się, jak zostać stewardessą i czego w rzeczywistości można się spodziewać po pracy na pokładzie samolotu.
Wymagania wstępne
Choć ukończenie technikum hotelarskiego czy studiów na kierunku turystyka może być dodatkowym atutem, większość linii lotniczych wymaga wykształcenia średniego, a jeśli preferowane jest wyższe, to bez podziału na kierunki. Istotna jest natomiast faktyczna, bardzo dobra znajomość języka angielskiego i drugiego języka obcego, zależnego od tego, na jakich trasach kursują samoloty danych linii.
Kandydatki i kandydaci do pracy jako stewardzi muszą poddać się szczegółowym badaniom medycyny pracy i lotniczym. Chroniczne schorzenia, takie jak cukrzyca, z miejsca ich dyskwalifikują. Zbadany zostanie stan kręgosłupa, płuc, moczu, ciśnienie tętnicze, słuch i wzrok, także umiejętność rozróżniania kolorów. Wymagana jest ogólna dobra kondycja fizyczna, umiejętność pływania oraz ważna książeczka sanepidowska, aktualnie zawierająca również certyfikaty szczepień na covid-19. Stewardessy muszą być pełnoletnie, a nawet spełniać określone wymagania co do wzrostu, żeby bez problemu poruszać się po pokładzie samolotu i dosięgać do skrytek bagażowych. Zazwyczaj jest to wartość między 160 a 180 centymetrów.
Kursy przygotowawcze
Kandydaci, których zgłoszenia zostaną zaakceptowane, zostaną skierowani na zakończone egzaminem szkolenia przygotowujące do pracy na pokładzie samolotu. Obejmują one wszystkie zasady pracy na stanowisku stewardessy, od podawania posiłków pasażerom po procedury bezpieczeństwa. Najważniejszymi elementami kursu są procedury ewakuacji pasażerów w razie sytuacji niebezpiecznych, pierwsza pomoc i inne podstawowe procedury medyczne i ratunkowe, obsługa i konserwacja wszystkich urządzeń, którymi będzie się posługiwać podczas lotów oraz nauka odpowiedniej prezencji, jako osób reprezentujących firmę. Po otrzymaniu pomyślnych wyników egzaminu, kandydaci muszą jeszcze zaliczyć okres próbny na pokładzie samolotu.
Realia pracy stewardessy
O czym warto wiedzieć, zanim zdecyduje się na spróbowanie swoich sił w zawodzie stewardessy? Przede wszystkim, jest to bardzo absorbujące zajęcie, nienadające się dla osób marzących o zakładaniu tradycyjnej rodziny. Od stewardess i stewardów wymaga się pełnej dyspozycyjności, nie ma przerw w pracy z powodu weekendów czy świąt, a najmniejsza nawet niepunktualność nie będzie tolerowana. Często między lotami jest doba czy dwie przerwy, co umożliwia zwiedzenie wielu miejsc, jednak nie można się na to nastawiać – ten czas bywa znacznie krótszy i nie będzie się dało zwiedzić więcej niż teren lotniska.
Jak w każdej pracy, w której ma się bezpośrednią styczność z klientami, trzeba umieć zachować wysoką kulturę osobistą, cierpliwość i opanowanie w każdych okolicznościach. Trzeba być przygotowanym zarówno na udzielenie pomocy medycznej, jak i na ewentualne obezwładnienie sprawiającego problemy pasażera.
Najnowsze komentarze