Skaner magazynowy to takie urządzenie, które umożliwia odczytanie, zdekodowanie oraz przesłanie do komputera danych zaszyfrowanych w kodzie kreskowym. Dzięki niemu istnieje możliwość szybkiej ewidencji oraz odczytu cech danego towaru. Obecnie sprzęt ten jest powszechnie wykorzystywany w wielu zakładach. Jakie są rodzaje skanerów magazynowych oraz w jaki sposób działają?
Jak działają czytniki kodów kreskowych?
Z pomocą tego urządzenia kod towaru jest odczytywany za pomocą techniki skanowania. Pochodzące z czytnika światło jest uformowane w cienką wiązkę laserową i przesuwa się wzdłuż odczytywanego kodu.
Cały proces zachodzi dzięki wykorzystaniu wiązki światła, która odczytuje sygnał odbijany przez jasne elementy kodu. Wówczas fotodioda tego urządzenia rejestruje obraz stworzony ze słabszych oraz silniejszych sygnałów elektrycznych. Długość sygnału jest zależna od grubości kresek kodu. Odebrane tym sposobem impulsy są dekodowane i zamieniane na cyfry, litery oraz znaki przesyłane i zapisywane na komputerze.
Jakie są rodzaje skanerów magazynowych?
Czytniki kodów kreskowych są oferowane w bogatej ofercie. W sprzedaży dostępne są:
- skanery stacjonarne – które to do komputera są podłączone za pomocą kabla RS232, USB lub KBW. Urządzenia te są dostępne w zestawie ze specjalną podkładką. Z pomocą takiego skanera można skanować towary na dwa sposoby. Kod można umieścić bezpośrednio pod skanerem lub przyłożyć wyjęty z podstawki czytnik do kodu.
- skanery bezprzewodowe – które potrafią bez problemu przesyłać dane z kodów kreskowych bez konieczności podłączania do nich kabla. W takim sprzęcie najczęściej jest wykorzystywana technologia radiowa lub Bluetooth. Takie urządzenia doskonale sprawdzają się podczas pracy w trudnych warunkach. Są one powszechnie wykorzystywane w magazynach, hurtowniach, na halach przemysłowych oraz w wielu chłodniach. Są one wyposażone w szczelną oraz wytrzymałą obudowę, dzięki czemu są bardzo odporne na upadki oraz uszkodzenia mechaniczne.
W sprzedaży dostępne są także przemysłowe czytniki kodów kreskowych. Są one przeznaczone do pracy w bardzo trudnych warunkach. Wykazują bardzo dużą odporność na wysokie i niskie temperatury, wilgotność oraz zapylenie pomieszczeń. Posiadają solidną obudowę, zatem są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Urządzenia te sprawdzają się doskonale w magazynach, chłodniach, na halach przemysłowych oraz w hurtowniach. Wysokiej jakości modele mają możliwość odczytu kodów kreskowych ze znacznej odległości.
Czytniki można także podzielić według techniki odczytywania kodów. W tej kategorii wyróżnia się skaner magazynowy:
- diodowy -w którym elementem odczytującym są diody LED
- laserowy -w którym elementem odczytującym jest wiązka lasera. Urządzenia te dzieli się na: na liniowe – w których odczyt odbywa się za pomocą jednej wiązki lasera oraz wieloliniowe -w których odczyt kodu odbywa się za pomocą wielu przecinających się ze sobą wiązek lasera
Ponadto wyróżnia się skanery typu:
- linear imager – które potrafią odczytywać tylko i wyłącznie kody jednowymiarowe
- area imager – które podczas odczytywania kodów wykorzystują technologię stosowaną również w kamerach cyfrowych. W czasie skanowania czytnik wykonuje zdjęcie kodu i w ten sposób go odkodowuje.
Wybór czytnika kodów kreskowych powinien być zawsze dostosowany do specyfiki oraz potrzeb danej firmy.
Najnowsze komentarze