Kiedy warto wybrać serwer VPS?

serwer VPS

Często mawia się, że serwer VPS jest rozwiązaniem pośrednim między serwerem współdzielonym a serwerem dedykowanym. Co to właściwie oznacza? Kiedy warto wybrać serwer VPS? Na te wszystkie pytania odpowiadamy w naszym artykule.

VPS jest skrótem od angielskiego wyrażenia Virtual Private Server, co oznacza prywatny wirtualny serwer. Możliwości takiego serwera są zbliżone do serwera dedykowanego. VPS imituje oddzielną maszynę fizyczną. W przypadku takiego serwera mamy do wyboru dwa typy wirtualizacji: parawirtualizację i pełną wirtualizację. W pierwszej opcji serwery mają elementy jądra oparte na wspólnym systemie, a więc nie można modyfikować jądra systemu i nie ma możliwości zmiany systemu. Pełna wirtualizacja daje większą swobodę i można tutaj zainstalować własny system. Współdzielone są tylko zasoby sprzętowe.

Serwer VPS – dla kogo?

Serwer VPS do dobre rozwiązanie dla właścicieli popularnych witryn internetowych, które odwiedzają tysiące użytkowników dziennie. To będzie także najlepszy wybór dla firm tworzących oprogramowanie, ale również dla wszystkich innych serwisów, które stawiają na duży ruch lub dostarczają popularnych usług online. Serwer VPS to także najlepsza opcja na serwer gier, serwer www albo serwer poczty. Tak naprawdę VPS będzie idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto wymaga niezawodności w działania witryny, dużej stabilności, a do tego chce mieć pewność, że jego usługa będzie działała w niezakłócony sposób. Serwer VPS wybierze również ten użytkownik, który chce mieć dużo swobody w konfiguracji i instalacji różnych aplikacji.

Zalety serwera VPS

Serwery VPS to rozwiązania o bardzo dużym potencjale. Nie ma tu ograniczeń, które narzuca serwer współdzielony. Użytkownik ma zdecydowanie większe uprawnienia, możliwość przygotowania własnego oprogramowania systemowego, a także może uruchomić nawet bardzo złożone i wymagające aplikacje. Dzięki serwerowi VPS strony internetowe ładują się bardzo szybko, nie ma ograniczeń w wykonywaniu skryptów PHP czy wysyłaniu wiadomości e-mail. Otrzymujemy pełną izolację uruchomionych procesów i dostęp do fizycznych zasobów sprzętowych. Natomiast dzięki dostępowi do konta root można dostosować funkcje serwera ściśle do własnych potrzeb. Istotne jest także to, że w przypadku serwera VPS otrzymujemy zasoby, które z góry są nie tylko ściśle określone, ale i zagwarantowane.

O serwerze VPS warto pomyśleć, gdy nasz serwis internetowy znacznie się rozrósł lub udostępniamy popularną usługę online. Dzięki VPS otrzymujemy gwarancję solidności i stabilności, a także lepszą jakość zaplecza technicznego naszego przedsięwzięcia internetowego. 

Written by 

Zespół zgranych i doświadczonych marketingowców, którzy uwielbiają dzielić się fachową wiedzą. Od wielu lat śledzimy najnowsze trendy reklamowe i wspieramy firmy fachową wiedzą marketingową.