Znajomość języka niemieckiego w stopniu przynajmniej komunikatywnym jest naprawdę cenna w branży opiekuńczej. Ułatwi aklimatyzację w nowej rzeczywistości, umożliwiając jednocześnie sprawną komunikację z przyszłym podopiecznym. Kiedy rozpocząć naukę języka niemieckiego i gdzie szukać pomocy? Sprawdzamy!
Praca opiekunki w Niemczech – czy wyjazd bez języka jest możliwy?
Branża opiekuńcza nie bez powodu cieszy się tak dużym zainteresowaniem wśród Polaków. Atrakcyjne warunki zatrudnienia czy wysokie zarobki niewątpliwie brzmią bardzo kusząco. To jednak pamiętajmy, iż praca opiekunki w Niemczech nie jest dla każdego. Otóż na miejscu czekać na was będą nowe wyzwania i obowiązki, którym nie wszyscy będą w stanie podołać. Zajęcie to jest bowiem bardzo wymagające i to od was w szczególności zależy, jak przebiegnie wasz pierwszy kontrakt za granicą. Przyszli pracownicy o tym fakcie zdają się jednak niekiedy zapominać. Nie wystarczy skompletować niezbędną dokumentację czy spakować walizki. Decydując się na podjęcie zatrudnienia jako opiekunka osób starszych w Niemczech, należy wcześniej zapoznać się z warunkami umowy, a także sprawdzić aktualnie obowiązujące wymogi. Lista ta może różnić się w zależności od wybranego przez was pośrednika. Doświadczenie w branży czy wykształcenie zawodowe nie zawsze są konieczne. To jednak zapewnią wam lepszy start już na miejscu. Sprawa nie inaczej wygląda, jeżeli mówimy o nabytych umiejętnościach językowych. Choć w niektórych przypadkach wyjazd bez języka będzie możliwy, nie ukrywamy, iż może on stanowić spore wyzwanie!
Niemiecki dla opiekunek – kiedy zacząć?
Nauka języka niemieckiego to idealna okazja, by nie tylko poszerzyć swoje horyzonty, lecz także zapewnić sobie lepsze warunki zatrudnienia u naszego zachodniego sąsiada. Opiekunka osób starszych biegle posługująca się niemieckim z pewnością będzie mogła liczyć na wyższy standard, co więcej – posiadane umiejętności zwykle znajdują odbicie w oferowanych zarobkach. Jeżeli dotychczas nie miałyście styczności z językiem obcym, nadeszła idealna pora, aby to zmienić. Niemiecki dla opiekunek pozwoli wam dobrze przygotować się do pierwszego kontraktu, a jednocześnie zminimalizować wszelkie obawy czy wątpliwości związane z wyjazdem. Kiedy zatem rozpocząć naukę? Najlepiej dwa bądź trzy miesiące przed podjęciem zatrudnienia. Mamy świadomość, iż nie zawsze jest to możliwe! Niekiedy chęć zmiany otoczenia przychodzi szybciej aniżeli mogłoby się wydawać, a czas przeznaczony na naukę jest wprost ograniczony. Niemniej jednak postarajcie się dobrze zorganizować czas i w pełni wykorzystać go na zdobywanie nowych umiejętności. Kluczowe frazy i słówka niemieckie będą pomocne już od pierwszych dni, a wam nie pozostaje nic innego, jak szybko się z nimi zapoznać. Każda opiekunka osób starszych w Niemczech powinna znać przynajmniej podstawy językowe. Przebywanie z seniorem pod jednym dachem wręcz tego wymaga. Z pomocą tutaj oczywiście przyjdą językowe kursy dla pracowników branży opiekuńczej czy treści dostępne w sieci. Pamiętajcie, że w tym wypadku liczy się przede wszystkim dobre podejście i regularność. Bez tego ani rusz!
Jak rozpocząć naukę języka niemieckiego?
Przygotowania do wyjazdu jako opiekunka dla seniora to bez wątpienia czas wypełniony formalnościami, bez których wyjazd do pracy nie będzie możliwy. W poszukiwaniu kursu językowego warto bowiem skorzystać z pomocy zaufanej agencji pośredniczącej. Legalnie działająca agencja zatrudnienia nie tylko przygotuje was do zlecenia, ale także zapewni kurs językowy, dzięki któremu zdobędziecie niezbędne do wykonywania codziennych obowiązków umiejętności. Oferowany przez pośrednika kurs językowy z reguły nastawiony jest na branżowe słownictwo, a także wszelkie kwestie związane z życiem za granicą. Konieczność zrobienia zakupów czy udania się do lekarza z podopiecznym przestaną wówczas sprawiać jakiekolwiek trudności, a praca opiekunki zacznie przynosić wam dużą dawkę motywacji i satysfakcji. Nie zaniedbujcie tego aspektu! Znajomość językowych podstaw to gwarancja wszystko, co najlepsze. Wraz z trwaniem kontraktu pewne zdolności przyjdą do was same, a opieka nad osobami starszymi stanie się miła i przyjemna.
Najnowsze komentarze