Nowe technologie szturmem opanowują rynek. Dziś praca naukowo-technologiczna to pod każdym względem duży krok naprzód. W tym segmencie potrzebni są nie tylko naukowcy, ale też programiści i specjaliści od marketingu. Zobacz, gdzie mogą znaleźć pracę.
Gdzie szukać pracy w charakterze specjalisty od nowych technologii?
Nowe technologie to dość szerokie określenie, pod którym kryją się odkrycia z dziedziny nauki i techniki z ostatnich lat. Wiele z nich doczekało się licencji i patentów. Trwająca obecnie rewolucja technologiczna sprawiła, że nowe technologie, niegdyś uważane za bardzo zaawansowane, są coraz bardziej powszechne. Dobrym przykładem jest internet, który zaledwie trzydzieści lat temu raczkował na naszym rynku, a dziś trudno wyobrazić sobie bez niego codzienne funkcjonowanie.
Ponieważ wszelkie nowe technologie są mniej lub bardziej powiązane z elektroniką i komunikacją, gros pracy przy nich wykonują programiści.
Zatrudnienie w charakterze specjalisty od nowych technologii można znaleźć stosunkowo łatwo, o ile ma się konkretną wiedzę w dziedzinie programowania. Przydatne są też umiejętności związane z marketingiem internetowym, bo to on jest głównym kanałem sprzedaży nowych technologii.
Pracę najłatwiej znaleźć w internecie, bo to on jest pierwszym sitem rekrutacyjnym. Dobry marketingowiec lub programista po prostu musi umieć się w nim poruszać. Na pewno warto sprawdzić:
– Portale rekrutacyjne – to doskonałe miejsce, by upublicznić swoje umiejętności. Założenie profilu na takim portalu znacznie ułatwi i przyspieszy znalezienie pracy. Rekruterzy bardzo często je przeglądają.
– Media społecznościowe – to już nie tylko miejsce spotkań dla rozrywki, ale też bardzo dobre miejsce do nawiązywania kontaktów stricte zawodowych. Ogłaszają się tu zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Ponadto grupy tematyczne służą wymianie doświadczeń i informacji.
– Targi branżowe i targi pracy – w dobie pandemii część z nich odbywa się online, ale tradycyjnie jest to impreza stacjonarna. Służy ułatwieniu nawiązywania kontaktów branżowych na różnych szczeblach i dla różnych projektów.
– Portale z ofertami pracy – warto przeglądać je systematycznie, bo nowe oferty pojawiają się niemal codziennie. Możliwe jest szukanie według określonych kryteriów. Jeśli kogoś interesuje np. praca dla programistów Python, może ustawić odpowiednie filtry.
Czego oczekują od programistów rekruterzy i pracodawcy?
Praca w charakterze programisty nowych technologii wymaga nie tylko znajomości zasad i języków programowania, ale też obeznania z technologią, przy której trzeba będzie pracować. Dlatego programista aplikujący na dane stanowisko powinien dobrze znać określony segment rynku. Dziś pisze się programy nie tylko na komputery i telefony, ale też bardzo skomplikowane urządzenia, np. medyczne.
W tej pracy niezbędne jest doświadczenie, chęć stałego poszerzania wiedzy, bycie na bieżąco z wszelkimi nowinkami w branży. Rekruter może zapytać też o znajomość języka angielskiego, w tej pracy konieczną.
Czy można być zdalnym programistą lub marketingowcem?
Jak najbardziej tak. Nowe technologie, jak zostało powiedziane wyżej, są promowane między innymi w internecie, więc specjaliści od marketingu sieciowego mają tu naprawdę duże pole do popisu. Niewykluczone, że praca będzie miała charakter hybrydowy, czyli np. raz w tygodniu trzeba będzie się pojawić w biurze, jednak większość spraw można ogarnąć bez wychodzenia z domu.
Tym bardziej praca programisty nowych technologii może być wykonywana zdalnie. Chociaż między bajki trzeba włożyć przekonanie, że informatycy to odludki, prawda jest taka, że programowanie wymaga skupienia, a o to najłatwiej w zaciszu własnego gabinetu.
Świadczenie pracy zdalnie w tym zawodzie ma jeszcze jedną zaletę. Firmy specjalizujące się w nowych technologiach mogą zatrudniać naprawdę dobrych programistów, a nie tych, którzy mieszkają relatywnie blisko siedziby firmy.
Ile zarabia programista w Polsce?
Zarobki w tej branży należą do najwyższych w Polsce, jednak trudno jednoznacznie wskazać kwotę. Wiele zależy od tego, w jakiej firmie zatrudniony jest programista i co wchodzi w zakres jego obowiązków.
Osoby początkujące w tym zawodzie zarabiają około 5000 zł brutto, ale przy nowych technologiach pracują raczej specjaliści. Ich zarobki mogą wynosić nawet kilkukrotnie więcej.
Najnowsze komentarze