Dobór właściwego typu oprogramowania dla firmy niesie za sobą największe zyski. Jaki rodzaj programu wybrać?
Obecnie przedsiębiorcy mogą korzystać z pełnej gamy różnych programów skierowanych do biznesu. To zarówno gotowe oprogramowanie dla firm, które zawiera zestaw ujednoliconych narzędzi stworzonych z myślą o potrzebach różnych biznesów, jak i oprogramowanie dedykowane czy tworzone na zamówienie, które koncentruje się na wymaganiach określonych branż i pojedynczych firm.
Jaki rodzaj oprogramowania dla firmy warto wybrać, aby wdrożenie mogło przynieść jak najwięcej korzyści?
1.Oprogramowanie gotowe
Najwięcej firm decyduje się na zakup oprogramowania gotowego. Pod tym terminem znajdują się programy dla firm, które obejmują uniwersalny zestaw narzędzi lub też mają budowę modułową, dlatego pozwalają na dowolne dodawanie do nich modułów uwzględniających określone obszary działalności.
Do najpopularniejszych programów gotowych, które pozwalają na obsługę wielu firm, zaliczane są programy ERP. Służą one do zarządzania zasobami firmy w ramach wspólnej bazy danych.
Gotowe oprogramowanie dla firm w klasie ERP powstaje z myślą o firmach w branżach handlowych, usługowych, produkcyjnych, w których zapotrzebowanie na konkretne rodzaje narzędzi jest podobne. Właśnie dlatego programy te uwzględniają szereg uniwersalnych funkcjonalności, między innymi:
- sprzedaż
- produkcja
- magazynowanie
- ofertowanie
- zamówienia
- obsługa klienta
- księgowość
- kadry i płace
- raportowanie
Tym, co wyróżnia programy gotowe, jest ich niska cena, chociaż koszt wdrożenia będzie w tym przypadku ściśle związany z wybraną ofertą. Jest to jednak sposób na zastosowanie pomocnych programów w firmach o każdej wielkości – mogą korzystać z nich firmy z sektora MŚP, a także duże korporacje.
2.Oprogramowanie dedykowane
Druga opcja to oprogramowanie dedykowane, które powstaje na bazie potrzeb firm w konkretnych branżach.
Tego typu programy zawierają dodatkowe narzędzia, za pomocą których przedsiębiorstwa mogą łatwiej prowadzić swoją działalność w określonym obszarze. Narzędzia te nie znajdują się w standardowym zakresie funkcjonalności gotowego oprogramowania albo ewentualnie można dokupić je jako dodatkowy moduł.
Do kategorii oprogramowania dedykowanego zaliczane są między innymi:
- programy dla ecommerce – do obsługi handlu internetowego
- TMS – programy dla firm transportowych
- WMS – programy magazynowe
Dedykowane oprogramowanie dla firm może współpracować również z gotowymi programami po ich integracji, co zwiększa efektywność działania biznesu.
Dostawa oprogramowania dedykowanego pozwala firmie na jeszcze efektywniejszą działalność w swojej branży. Specjalne narzędzia umożliwiają wtedy prowadzenie codziennych czynności jeszcze łatwiej, szybciej i skuteczniej.
Programy w tym zakresie oferuje między innymi warszawska firma ITCenter, która od lat zajmuje się obsługą informatyczną biznesu.
3.Oprogramowanie na zamówienie
W końcu firmy mają do dyspozycji oprogramowanie przygotowane na zamówienie. To programy dla firm tworzone od zera z myślą o konkretnym biznesie, dlatego mogą one wtedy całkowicie odzwierciedlać jego indywidualne zapotrzebowanie na konkretne narzędzia.
Programy tworzone na zamówienie wyróżniają się najwyższym stopniem dopasowania do potrzeb firmy, jeszcze ściślejszym niż oprogramowanie dedykowane, jednak z drugiej strony są one związane z wyższymi kosztami wdrożenia. Stąd też są one zamawiane relatywnie rzadko.
Dodatkowym minusem programów tworzonych na zamówienie jest długi czas trwania ich wdrożenia, który obejmuje wykonanie samego programu.
Najnowsze komentarze