Influencer marketing to pojęcie, które pojawiło się stosunkowo niedawno. Wciąż nie wszyscy rozumieją jego znaczenie, dlatego warto wyjaśnić podstawowe kwestie, które się z nim wiążą. Czym zatem jest influencer marketing i jakie są jego główne założenia?
Kim jest influencer?
Na początek warto wspomnieć, kim jest sam influencer. Otóż terminem tym określa się osobę, której zdanie na dany temat wpływa znacząco na opinię większej ilości ludzi. Influencer jest więc kreatorem trendów lub wręcz liderem, mającym za sobą bardzo liczną grupę odbiorców, chętnych do zapoznania się z jego zdaniem. W dzisiejszych czasach influencer stał się w zasadzie zawodem, który przypisuje się zazwyczaj blogerom, youtuberom, celebrytom, osobom prowadzącym najpopularniejsze konta w social mediach, ale także znanym aktorom, muzykom, sportowcom czy dziennikarzom telewizyjnym. Przykładem influencera jest więc zarówno Julia Kuczyńska (blogerka znana pod pseudonimem Maffashion), Jessica Mercedes, Sylwester Wardęga, Krzysztof Gonciarz, twórcy kanałów AbstrachujeTV czy „5 sposobów na”, ale także Julia Wieniawa i Szymon Majewski.
Influencer marketing, jak nietrudno zgadnąć, jest więc gałęzią marketingu, która opiera się właśnie na takich ludziach. Ich możliwości wpływu na decyzje masowej publiczności są na tyle duże, że firmy chętnie korzystają z ich usług, prowadząc za ich pośrednictwem promocję swojej marki czy konkretnego produktu. Głównym powodem skuteczności takiej formy marketingu jest fakt, że publiczność obserwująca bacznie poczynania influencerów (zwłaszcza w sieci), uznaje ich opinie i rekomendacje za słuszne. Bardzo ważnym aspektem jest tu fakt, że relacja ta opiera się z reguły na silnej sympatii odbiorcy do influencera, wręcz niekiedy poczuciu pewnej więzi emocjonalnej, a przede wszystkim na ogromnym zaufaniu. Biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój mediów, oczywistym jest fakt, ze influencer marketing staje się nie tylko coraz popularniejszy, ale odnosi coraz lepsze rezultaty.
Gdzie najczęściej stosowany jest influencer marketing?
Nie jest specjalną tajemnicą, że prym wiedzie tu oczywiście internet. Platformy i serwisy, takie jak Youtube, Instagram, Facebook, Snapchat, Twitter, jak również blogi i strony poszczególnych twórców, to wręcz idealne miejsce do takich kampanii. To właśnie tu pojawiają się sponsorowane filmiki czy wpisy, których zadaniem jest lokowanie produktu lub zarekomendowanie danej rzeczy czy usługi poprzez wyrażenie pochlebnej, entuzjastycznej opinii na jej temat. Co ciekawe, ogromna grupa odbiorców wciąż nie ma świadomości, jak działa influencer marketing i że usłyszane zdanie na dany temat jest właściwie reklamą, za którą autor czytanego postu czy oglądanego nagrania otrzymał wynagrodzenie. O ile w przypadku większych gwiazd udział w reklamie czy promocji jest bardziej oczywisty, o tyle nieco mniejsi twórcy z social mediów wciąż kojarzą się swojej publiczności z autentycznością, swojskością i relacją wręcz koleżeńską. Z tego powodu to właśnie oni są coraz częściej wybierani do współpracy przez znane marki. Ponadto, jak pokazują badania, nieco mniej znani influencerzy angażują się w działania marketingowe chętniej niż najpopularniejsze gwiazdy, a na dodatek są zdecydowanie aktywniejsi w social mediach i mają większą interakcję ze swoimi odbiorcami. Wpływa to na budowanie pozytywnej relacji danej marki z konsumentami, a co za tym idzie – ma również spore przełożenie na sprzedaż i popularność promowanego produktu. Warto dodać, że sam influencer również korzysta na tej formie marketingu – oprócz wynagrodzenia (w postaci pieniędzy, produktów, usług) znacznie wzrasta wówczas jego popularność, a tym samym szansa na kolejne współprace z innymi markami.