O imporcie towarów z Chin do Polski

O imporcie towarów z Chin do Polski

Dla wielu osób import z Chin to dość skomplikowany proces. Wszyscy początkujący importerzy muszą przypilnować wielu spraw. Ważne jest wyszukanie właściwego dostawcy w Chinach, jego weryfikacja, podpisanie umów handlowych czy zapoznanie się z normami unijnymi. Oprócz tego warto wziąć pod uwagę certyfikację CE, organizację transportu oraz dokonanie odprawy celnej w kraju docelowym. Nie są to wszystkie obowiązki importera. Zdecydowanie warto dowiedzieć się, jak rozpocząć import towarów z Chin.

Import z Chin do Polski

Należy pamiętać o tym, że profesjonalny import towarów z Chin będzie wiązał się z koniecznością zapoznania się z wieloma przepisami oraz obowiązkami, które będą ciążyć na importerze. Warto wiedzieć o tym, że towary zamawiane w Chinach będą wprowadzane na rynek do obrotu gospodarczego – nie powinny być w dalszej perspektywie sprowadzane z np. AliExpress. Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że produkty z tej oraz innych bliźniaczych platform przeważnie nie posiadają dokumentów, które umożliwiają dopuszczenie do obrotu na terenie Unii Europejskiej oraz Polski. Jeśli chcemy sprowadzać produkty z serwisów B2C, to warto będzie zadbać o stosowne dokumenty.

Co trzeba zrobić, żeby sprowadzać towar z Chin?

Pierwszym krokiem do sprawdzania towaru z Chin jest założenie działalności gospodarczej. Jeśli jeszcze jej nie zarejestrowaliśmy, to trzeba to zrobić na samym początku. Należy pamiętać, że działalność gospodarczą możemy zarejestrować np. w formie jednoosobowej działalności gospodarczej bądź spółki z.o.o. Forma nie będzie mieć większego znaczenia, ponieważ import towarów z Chin możemy przeprowadzić pod wszelakimi formami działalności gospodarczej. Przystępując do sprowadzania towarów z Chin należy zająć się numerem EORI. Warto podkreślić, że po zarejestrowaniu naszej firmy, a także otrzymaniu m.in. numeru NIP, trzeba wystąpić o przyznanie stosownego numeru EORI. Jest on niezbędny do przeprowadzenia importu z Chin do naszego kraju, a także innych krajów członkowskich w Unii Europejskiej. Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że uzyskanie numeru EORI jest dość proste i darmowe. Całą procedurą możemy przeprowadzić w internecie, a czas oczekiwania na przyznanie numeru EORI to przeważnie parę dni roboczych.

Sprowadzając towary z Chin trzeba także pamiętać o obowiązku BDO. Od pierwszego stycznia 2020 r. wszystkich importerów wymienionych w ustawie (m.in. którzy wprowadzają na rynek krajowy produkty w opakowaniach, pojazdy, oleje i akumulatory) obowiązuje wymóg rejestracji w systemie BDO. Należy podkreślić, że rejestracja w bazie danych o produktach oraz opakowaniach obowiązywać będzie każdą osobę, która chce importować towar do naszego kraju. Importerzy produktów w opakowaniach, sprzętu elektrycznego, baterii, opon, akumulatorów czy pojazdów muszą zarejestrować się w BDO. Figurowanie w tym systemie będzie wiązało się z uiszczaniem opłat rocznych, a także opłat produktowych od ilości wprowadzonych produktów do obrotu na rynek. Rejestracji w BDO można dokonać online, nie wychodząc z domu.

Znalezienie dostawcy z Chin

Jeśli spełnimy wszelkie wymogi formalne, to trzeba będzie znaleźć właściwego kontrahenta z Chin. Spory wybór dostawców dostępny jest na wszelkich platformach typu B2B. Jeżeli ceniony jest kontakt bezpośredni z partnerem biznesowym, to w miarę możliwości zalecane jest uczestnictwo w targach, które organizowane są w Chinach. Trzeba też wspomnieć o tym, że wszelkie relacje zbudowane face-to-face są mocne i trwałe, a oferty powinny być o wiele korzystniejsze. Obecnie coraz więcej Polaków decyduje się na import towarów z Chin, ale warto najpierw wiedzieć, jak to robić i z jakimi kosztami i formalnościami to się wiąże.

Written by 

Zespół zgranych i doświadczonych marketingowców, którzy uwielbiają dzielić się fachową wiedzą. Od wielu lat śledzimy najnowsze trendy reklamowe i wspieramy firmy fachową wiedzą marketingową.